Bandyhokej, hokej s loptičkou (хоккей с мячом), ruský hokej, zimný futbal alebo len bandy. Že vám to veľa nehovorí? Na Slovensku asi nie ste sami. Bandyhokej je pritom starší brat ľadového hokeja.
Bandyhokej sa hrá na ihrisku s rozmermi 90 – 110 m (dĺžka) x 45 – 65 m (šírka). Na obrovskej ľadovej ploche sa pohybuje na korčuliach jedenásť hráčov v každom tíme, štyria sú pripravení na striedačke. V družstve hrajú brankár, traja obrancovia, dvaja halfbekovia, dvaja kvarterbekovia a traja útočníci. Hrá sa s plastovou alebo gumenou loptičkou oranžovej farby s priemerom šesť centimetrov a špeciálnymi bandyhokejkami. Brankár, ktorý nemá hokejku, len dve špeciálne lapačky, chráni bránu s rozmermi 3,5 x 2,1 x 2 metre (dĺžka x hĺbka x výška). Hrací čas je 2 x 45 minút, s desaťminútovou polčasovou prestávkou. V rozhodujúcich zápasoch, ak je potrebné predĺženie, predlžuje sa 2 x 15 minút. Ešte je potrebné dodať, že ide o nekontaktný šport – hru “do tela”, narazenia na mantinel či pästné súboje v bandyhokeji nečakajte.
Podľa historických podkladov sa bandyhokej hral už v prvých rokoch 19. storočia v Anglicku, na Slovensku o sto rokov neskôr, v dvadsiatych rokoch 20. storočia. V Sovietskom zväze, ktorý si bandyhokej postupne kompletne adoptoval, sa prvý ročník najvyššej súťaže hral v roku 1936. Historicky prvým majstrom ZSSR bol klub Dinamo Moskva, známy slovenským športovým fanúšikom skôr z prostredia ľadového hokeja a futbalu. Po premiérovej sezóne sa však liga nehrala až do roku 1950. Odvtedy sa hrá už každý rok, až podnes, od roku 1992 už v šate najvyššej ruskej súťaže. V aktuálnej sezóne 2020/2021 štartuje v najkvalitnejšej lige sveta, ruskej Superlige, štrnásť celkov, k top favoritom patria kluby Dinamo Moskva, Jenisej Krasnojarsk, SKA-Neftjanik Chabarovsk a Bajkal-Energija Irkutsk.
Bandyhokej však nie je len záležitosťou ZSSR a neskôr Ruska. Veľmi obľúbeným športom je aj vo Švédsku, Fínsku a v Nórsku, v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, najmä v Kazachstane, Bielorusku a Estónsku. Hrá sa však aj v Mongolsku, Číne, Kanade, USA a ďalších krajinách.
Medzinárodná federácia bandyhokeja (pôvodne IBF, dnes FIB) vznikla v roku 1955, historicky prvé majstrovstvá sveta v bandyhokeji sa hrali v roku 1957 vo Fínsku. Poradie na prvých troch miestach bolo: 1. ZSSR, 2. Fínsko, 3. Švédsko. Odvtedy sa majstrovstvá sveta hrali každý druhý rok až do roku 2004, odkedy sa hrajú každý rok. Sovietsky zväz je celkovo štrnásťnásobným majstrom sveta, ďalších dvanásť titulov pridala už ruská zborná. Dvanásťkrát boli majstrami sveta aj Švédi a jedinýkrát Fíni, v roku 2004. Nik iný titul majstra sveta v bandyhokeji dosiaľ nezískal, Kazachstan však má v zbierke šesť bronzových medailí. Zaujímavosťou je, že v roku 2019 sa na majstrovstvách sveta v bandyhokeji podieľalo až dvadsať reprezentácií, čo bolo najviac v histórii. Osem tímov štartovalo v A-kategórii a dvanásť v B-kategórii, medzi nimi aj reprezentácia afrického Somálska.
Od roku 2004 sa hrajú každý druhý rok aj ženské majstrovstvá sveta. Deväť majstrovských titulov získali dosiaľ Švédky, jeden Rusky. Svetové šampionáty sa hrajú aj vo vekových kategóriách Y21 (v minulosti Y23), Y19, Y17, Y15 (teda pre chlapcov do 21, 19, 17 a 15 rokov) a G17 (pre dievčatá do 17 rokov).
Možno vás prekvapí, že v posledných rokoch sa B-kategórie majstrovstiev sveta zúčastňujú aj reprezentanti Slovenska. V roku 2018 obsadili v osemčlennej konkurencii siedme miesto, v roku 2019 skončili v dvanásťčlennej konkurencii ôsmi. Najlepšie umiestnenie v B-kategórii majstrovstiev sveta zaznamenala slovenská reprezentácia v roku 2020, keď v desaťčlennej konkurencii skončila tretia za víťazom druhej úrovne majstrovstiev sveta Maďarskom a druhou Ukrajinou. Ročník 2020 svetového šampionátu však narušila pandémia SARS-CoV-2 a tak, aj keď sa stihla odohrať B-kategória, najvyšší šampionát už nie. Za rok 2020 preto majster sveta vyhlásený nebol. Posunuté boli aj majstrovstvá sveta 2021. Namiesto prelomu marca a apríla sa budú hrať v sibírskom Irkutsku až od 11. do 17. októbra.
Vrcholové súťaže, či už majstrovstvá sveta, ruská Superliga, či najvyššie súťaže škandinávskych krajín, sa hrajú v obrovských bandyhokejových halách alebo pod otvoreným nebom, často na futbalových štadiónoch. Priame prenosy ruskej najvyššej súťaže sú voľne dostupné a ľahko vyhľadateľné na kanáli Youtube. Často je to skvelý zážitok!
Aj keď do roku 1925 bandyhokej na Slovensku prevládal nad klasickým kanadským hokejom (dokonca ho hrali aj ženy), moderný slovenský bandyhokej je, takpovediac, v plienkach. Od roku 2017 ho zastrešuje Slovenská asociácia bandy, ktorej zakladateľmi boli otec a syn Vepyovci. Hala ani vhodné prírodné podmienky u nás nie sú, novodobí pokračovatelia bandyhokeja na Slovensku tak v priebehu roka hrajú a trénujú rink bandy, čo je bandyhokej hraný na bežnom hokejovom štadióne, so zníženým počtom hráčov (1 + 5) a na rovnaké bránky ako ľadový hokej. Keďže podmienky vhodné na klasický bandyhokej nie sú ani v okolitých krajinách, v strednej Európe sa v relatívne hojnom počte hrajú počas roka práve reprezentačné alebo klubové turnaje v rink bandy. Od roku 2017 sa hráva tiež slovenská rink bandy liga. Z titulu majstra Slovenska sa raz tešili Trenčianske Teplice (v sezóne 2017/2018) a dvakrát Skalica (2018/2019 a 2019/2020). Okrem nich hrajú súťaž ešte kluby zo Senice a Bratislavy. Sezóna 2020/2021 zatiaľ rozbehnutá nie je. Držíme palce, aby sa ju nakoniec odohrať podarilo.
Pre zaujímavosť a predstavu:
– zostrih stretnutia ruskej Superligy, SKA-Neftjanik Chabarovsk – Uraľskij Trubnik Pervouraľsk (10 : 3), 26. január 2021:
(Video: Хоккейный клуб СКА-нефтяник/youtube.com)
– zostrih finále majstrovstiev sveta 2019, Rusko – Švédsko (6 : 5 po predĺžení), 2. február 2019, Vänersborg:
(Video: OLIMP BETS/youtube.com)
– zostrih najlepších stretnutí reprezentácie Česka za rok 2017:
(Video: Česká Asociace Bandy/youtube.com)
Poradie MS v bandyhokeji 2019:
A-kategória: 1. Rusko, 2. Švédsko, 3. Fínsko, 4. Kazachstan, 5. Nórsko, 6. USA, 7. Nemecko, 8. Holandsko (zostup do B-kategórie)
B-kategória: 1. Estónsko (postup do A-kategórie), 2. Veľká Británia, 3. Maďarsko, 4. Japonsko, 5. Lotyšsko, 6. Kanada, 7. Česko, 8. Slovensko, 9. Ukrajina, 10. Čína, 11. Švajčiarsko, 12. Somálsko
Tomáš Gemza
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU