Približne 150-tisíc Slovákov, najmä seniorov, trpí niektorou z foriem vekom podmienenej degenerácie makuly. Ochorenie postihuje centrálnu oblasť sietnice oka – makulu, žltú škvrnu, ktorá je miestom najostrejšieho videnia. Pri poškodení buniek oka v makule a jej okolí sa zhoršuje videnie, čo môže viesť až k praktickej slepote s centrálnym výpadkom vo videní. Vtedy pacient vidí v centre svojho zorného poľa čierny fľak. Približne 60 percent slovenských pacientov nepozná choroby sietnice, ktoré sú najčastejšou príčinou straty zraku. Často nerozpoznajú prvotné príznaky ochorenia a mýlia si ich s príznakmi starnutia.
Vekom podmienená degenerácia makuly má dve formy – suchú, ktorou trpí 80 percent ľudí, a oveľa nebezpečnejšiu vlhkú formu, ktorá postihuje takmer 20 percent ľudí. Ak sa vlhká forma nelieči, vo väčšine prípadov rýchlo a vážne poškodzuje zrak. Je najčastejším faktorom vzniku praktickej slepoty u pacientov nad 60 rokov.
Pacienti trpiaci vekom podmienenou degeneráciou makuly nevidia ostro detaily, majú problémy pri čítaní, písaní, šoférovaní. Nedokážu rozoznávať tváre, starať sa o domácnosť, vykonávať svoju prácu, hrozí im strata zamestnania. Časté sú u nich zlomeniny v dôsledku pádov, trpia depresiami či úzkosťami. Strata samostatnosti a nezávislosti má vplyv aj na ich rodinu.
Ako spomaliť zhoršovanie zraku, ako si ho zachrániť? „Po 50. roku života je potrebné aspoň raz ročne navštíviť očného lekára a absolvovať všetky potrebné vyšetrenia zraku. Doma si môžeme urobiť samokontrolu pomocou tzv. Amslerovej mriežky. Ak sa ochorenie podchytí včas, teda kým ešte nedochádza k nezvratným zmenám na sietnici a lekár nasadí účinnú liečbu, problémy so zrakom sa dajú riešiť. S modernou liečbou sa nám darí zlepšovať zrakovú ostrosť u 90 percent pacientov. Samozrejme, oči by sme si mali chrániť pred slnkom, nosiť kvalitné slnečné okuliare. Mimoriadne dôležitá je úprava životného štýlu, dbať o primeranú hmotnosť, zaradiť do jedálneho lístka vyváženú stravu, obmedziť fajčenie,“ upozorňuje doc. MUDr. Jana Štefaničková, PhD., z Kliniky oftalmológie LF UK a UNB v Bratislave.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa nevidiacich, ktorý sme si pripomenuli 13. novembra, prieskumná agentúra AKO zverejnila výsledky augustového reprezentatívneho prieskumu. Vyplýva z neho, že vyše 40 percent ľudí nechodí na preventívne prehliadky k očnému lekárovi, vo vekovej skupine do 49 rokov je to viac ako polovica Slovákov. Osemdesiat percent z nich tvrdí, že nemá problémy so zrakom, vidí dobre alebo že o takejto preventívnej prehliadke doteraz nepočuli. Prekvapujúce je, že každý siedmy Slovák nevie, z akých príčin môže dôjsť k strate zraku počas života. Najviac ľudí uviedlo, že oslepnutie najčastejšie spôsobuje sivý zákal, o niečo menej úrazy a len malé percento respondentov sa domnieva, že hlavnou príčinou slepoty je cukrovka.
Diabetici by mali mať na pamäti, že vo všeobecnosti im hrozia závažné problémy so zrakom. „Cukrovka môže zapríčiniť degeneráciu makuly, preto je veľmi dôležitá pravidelná kontrola očného pozadia. Spolupráca medzi diabetológmi a oftalmológmi je kľúčová pri včasnom zachytení a diagnostike nových prípadov ochorení sietnice,“ zdôrazňuje MUDr. Blandína Lipková, PhD., oftalmologička z Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline.
(lb)