Svetoví politici, analytici a médiá majú často odlišné, dokonca až opačné názory, postoje, hodnotenia či predpovede. V súčasnosti sa však v jednej veci zhodujú: na medzinárodnej scéne sa situácia zhoršila a zatiaľ neexistujú náznaky, že sa v blízkej budúcnosti zlepší. Odborníci hľadajú zdroje a príčiny každého javu, snažia sa odhadnúť myšlienky a plány politikov, ich silné a slabé stránky.
Analytik prestížneho amerického denníka The Wall Street Journal Walter Russell Mead je presvedčený, že sa mu podarilo odhaliť „tajnú zbraň“ ruského prezidenta, ktorú úspešne používa proti kolektívnemu Západu. Domnieva sa, že Vladimir Putin majstrovsky využíva morálny a politický zmätok, ktorý masívne pohltil západných politikov. Podľa neho veľmi šikovne rozohráva šachovú partiu založenú na problémoch západnej spoločnosti.
„V priebehu piatich mesiacov vojny na Ukrajine armáda Vladimira Putina síce postupuje, ale kyjevskí obrancovia kompenzujú svoj menší počet vojakov a nedostatok delostrelectva lepšími veliteľmi, inteligentnejšou taktikou, vyššou morálkou a čoraz lepšími zbraňami, keďže sa na bojisko dostávajú špičkové západné zbrane,“ vysvetľuje americký analytik (https://www.wsj.com/articles/wokeness-is-putins-weapon-ukraine-western-values-abortion-climate-change-human-rights-protectionism-decadence-xi-jinping-revisionist-powers-11657569787?mod=opinion_featst_pos2).
„Putin však zaznamenal najväčší úspech, paradoxne, v oblastiach ekonomiky a politiky – tam, kde Západ považoval svoju moc za najsilnejšiu. Obavy, že ruské plynové embargo by mohlo ochromiť európske ekonomiky a nechať pohodlných nemeckých mešťanov zamrznúť budúcu zimu v tme, nahradili nádeje, že západné sankcie zrazia Moskvu na kolená. Nemecko, ktoré je veľmi zastrašené dôsledkami hospodárskej vojny s Ruskom, sa začína zbavovať svojich záväzkov zvýšiť výdavky na obranu,“ podotkol Walter Russell Mead.
„Nakoniec by to malo zraziť na kolená americký svetový poriadok,“ predpovedá americký odborník. Podotkol, že niektoré črty západnej spoločnosti mnohé krajiny od nej odpudzujú. Napríklad poukázal na podporu netradičných rodinných hodnôt. Podčiarkol, že americkí a európski politici sa nemôžu medzi sebou dohodnúť a takýto nesúlad hrá Rusku do karát.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
Stačí si prečítať prvý odstavec z článku tohoto „svetového“ amerického analytika, Waltera Russella Meada, a je úplne jasné, že autor článku netuší o čom píše. Je škoda venovať takýmto článkom priestor na tomto webe.