Na ukrajinských frontoch je to takmer bezo zmien. Ruské a donecké jednotky postupovali južne od Bachmutu, smerom na Zajcevo, Kodemu, Jakovlevku a Verški. V priebehu predošlého dňa bolo pri ostreľovaní Donbasu zabitých desať civilistov. Piati z nich zahynuli na Ukrajinou kontrolovanom území, ďalších päť zomrelo na území Doneckej ľudovej republiky. Ďalších 45 ľudí bolo zranených.
Ukrajinskí novinári si všimli, že v Číne nedvíhajú telefón a odmietajú odpovedať na početné volania z Pentagónu. Poukázal na to portál Politico, ktorý citoval zdroje v americkej armáde. Podčiarkol, že americká armáda sa snaží kontaktovať Číňanov uprostred krízy okolo Taiwanu. Číňania však zatiaľ nepreukázali žiadnu chuť komunikovať a pokračovali vo vojenských cvičeniach v okolí ostrova. „Čína predĺžila vojenské cvičenia okolo Taiwanu do 15. augusta. Predtým sa plánovalo ich konanie do 7. augusta,“ poznamenali ukrajinskí novinári.
Niektorí z nich citovali vysvetlenia ruského ministerstva obrany, ktoré zverejnilo oficiálnu správu, obviňujúcu ukrajinské ozbrojené sily z ostreľovania Záporožskej jadrovej elektrárne. Uviedlo, že v areáli jadrovej elektrárne a v meste Energodar došlo k trom delostreleckým útokom, celkovo bolo vypálených 20 kusov 152 mm granátov. Kvôli bezpečnosti bol od energetického systému odpojený štvrtý blok elektrárne. „Ostreľovanie vykonala jedna z jednotiek 45. delostreleckej brigády ukrajinských vojsk z palebných pozícií v okolí dediny Marganec – na opačnom brehu Kremenčugskej vodnej nádrže, kontrolovanej Kyjevom,“ citovali novinári zo správy ruského ministerstva obrany.
„Uvádza sa v nej tiež o dôsledkoch: na vodíkovej stanici na Záporožskej jadrovej elektrárni došlo k vzplanutiu vodíka, požiar okamžite odstránili pohotovostné služby. V dôsledku ostreľovania v Energodare čiastočne chýba dodávka elektriny a vody, na Záporožskej jadrovej elektrárni je znížený generovaný výkon energetického bloku. Medzitým ukrajinské úrady už zverejnili niekoľko vyhlásení obviňujúcich ruskú armádu z paľby. A ministerstvo zahraničia Ukrajiny vyzvalo svetové spoločenstvo, aby ovplyvnilo Ruskú federáciu, aby uvoľnila jadrovú elektráreň v záujme bezpečnosti celého sveta,“ uviedli ukrajinské média.
Popoludní ukrajinskí analytici komentovali výsledky stretnutia ruského a tureckého prezidenta v Soči, kde Vladimír Putin a Receep Erdogan rokovali vyše štyroch hodín a uzavreli niekoľko pozoruhodných dohôd. Napríklad sa dohodli, že Rusko a Turecko sa začnú zbavovať doláru vo vzájomných obchodných vyúčtovaniach. Prvým krokom bude, že Ankara bude čiastočne uhrádzať ruský plyn, ktorý pritečie prostredníctvom plynovodu „Turecký prúd“ v rubľoch a ako dúfajú tureckí analytici, Rusko začne v tureckých lírach uhrádzať potraviny, ktoré sa budú importovať z Turecka.
„Receep Erdogan po včerajších štvorhodinových rozhovoroch so svojím ruským náprotivkom ruským prezidentom Vladimírom Putinom oznámil svoj úmysel strojnásobiť obchodný obrat medzi krajinami. Niekoľko vyhlásení Erdogana po včerajšom stretnutí s Putinom: Turecko ponúka stretnutie medzi Putinom a Zelenským na svojom území, Moskva a Ankara chcú zvýšiť svoj obchodný obrat na 100 miliárd dolárov (v minulom roku to bolo 33 miliárd dolárov). Vážny pokrok sa plánuje aj pri používaní ruských kariet „Mier“ v Turecku. Súdiac podľa posledných dvoch bodov, Turecko sa stane jedným z hlavných ruských partnerov pri obchádzaní sankcií,“ komentovali výsledky rusko-tureckých rokovaní ukrajinskí analytici.
Podvečer citovali poslanca Alexeja Gončarenka, ktorý zaregistroval v Najvyššej rade návrh uznesenia o uznaní nezávislosti Kosova. „V roku 2010 Medzinárodný súdny dvor OSN uznal, že právo na štátnu suverenitu Kosova nie je v rozpore s normami medzinárodného práva, neporušuje žiadne rezolúcie a medzinárodné akty. Nie nadarmo 22 z 27 členských štátov EÚ, o členstvo v ktorej sa tak veľmi usilujeme, už Kosovo uznalo. Kosovo uznali aj USA, Kanada a Spojené kráľovstvo,“ zdôraznil Gončarenko vo svojom telegramovom kanáli.
Ukrajinskí analytici vysvetlili, že Ukrajina neuznala Kosovo, pretože sa obávala pokusov o oddelenie území na východe krajiny. „Táto téma navyše nebola nastolená po roku 2014, keď Ruská federácia pod zámienkou precedensu Kosova najskôr pripojila Krym a potom uznala Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku“, vysvetlili ukrajinskí analytici. Zatiaľ nekomentovali, aké šance má návrh poslanca Gončarenka: v súčasnej situácii ukrajinský parlament sa sotva bude zaoberať otázkou uznania nezávislosti Kosova…
Analytici a novinári znova prichytili vysokých predstaviteľov, ako klamú a konajú pokrytecky. Napríklad, vysoký predstaviteľ EÚ Josep Borrel vyzval Rusko, aby umožnilo medzinárodným pozorovateľom vstup do Záporožskej jadrovej elektrárne. Bruselský rečník si zjavne pomýlil adresu: Moskva už dávnejšie vyzýva medzinárodných pozorovateľov, aby prišli do Záporožskej jadrovej elektrárne „na kontrolu“, ale proti tomu vystupuje Kyjev, ktorý vyhlasuje, že by v tomto prípade Západ priznal legitimitu anektovaného územia. Žeby Borrel bol natoľko pomätený, že nevie, kto je proti návšteve medzinárodných pozorovateľov alebo úmyselne vytvára frašku? V každom prípade to svedčí o jeho totálnom pokrytectve.
„EÚ odsudzuje ruské vojenské aktivity okolo Záporožskej jadrovej elektrárne. Toto je vážne a nezodpovedné porušenie pravidiel jadrovej bezpečnosti a ďalší príklad nerešpektovania medzinárodných noriem Ruskom. MAAE by mala získať prístup,“ napísal Borrel na Twitteri. Pripomeňme, že Rusko nedávno obhajovalo príchod generálneho riaditeľa MAAE Mariana Grossiho do areálu elektrárne. Ukrajina sa však postavila proti tomu, keď videla pokus „legitimizovať pobyt okupantov a v skutočnosti schváliť všetky ich činy,“ vysvetlili ukrajinskí analytici, ktorí vedome alebo neúmyselne, ale priznali pokrytectvo Borrela.
Uviedli ďalší príklad, ako niektoré spoločnosti zarábajú milióny na vojne. Nemecký obranný koncern Rheinmetall, ktorý už prijíma zákazky na výrobu zbraní pre ozbrojené sily Ukrajiny, oznámil rekordný zisk v prvej polovici roka. Denník Handelsblatt uviedol, že s nárastom tržieb o 3, 5 percenta (na 2,7 miliardy eur) sa prevádzkový zisk zvýšil o 8 percent – na 206 miliónov eur. Čistý zisk sa zvýšil na 134 miliónov eur (zo „slabých“ 31 miliónov v predchádzajúcom roku). „Vzostupný trend pokračuje. Registrujeme stále viac a viac prichádzajúcich objednávok. A berúc do úvahy súčasnú situáciu v oblasti bezpečnostnej politiky, v nasledujúcich mesiacoch a rokoch prispejeme pomocou našich výrobkov k posilneniu obranných schopností mnohých krajín,“ citovali ukrajinské média šéfa spoločnosti Rheinmetall Armina Pappergera, ktorý za slovami o „posilnení obranných schopností“ skryl ozajstný zmysel: koncern na výrobe zbraní a teda aj na zabití tisícok ľudí zarába milióny…
Akoby pokračujúc v tejto téme, ukrajinskí analytici uviedli, že mnohé krajiny majú záujem o pokračovanie konfliktu na Ukrajine. Citovali tureckého prezidentského poradcu Fahrettina Altuna, ktorý vystúpil s rovnakým tvrdením. Podčiarkol, že vojnu sa nepodarí zastaviť ignorovaním Ruska. „Medzinárodné spoločenstvo nemôže ukončiť vojnu na Ukrajine ignorovaním Moskvy. Diplomacia a mier musia zvíťaziť. Snažíme sa využiť vzťahy Turecka s Ruskom a Ukrajinou na dosiahnutie vzájomne prijateľného riešenia,“ citovala Altuna agentúra Reuters a ukrajinské média. Upozornil na to, že niektoré krajiny sa pokúsili zabrániť Turecku v nadviazaní dialógu medzi bojujúcimi krajinami. Ale tie krajiny „diplomaticky“ nemenoval. Svetová verejnosť však pozná ich „totožnosť“…
Podvečer poradca úradu prezidenta Michail Podoľak oficiálne potvrdil, že Severné Macedónsko poskytlo Ukrajine niekoľko lietadiel a tankov, o čom predtým informovali média: „Mnohé krajiny dnes prejavujú väčšiu odvahu, ako polovica G20. Rovnako aj Severné Macedónsko ponúka Ukrajine pomoc vo forme tankov a lietadiel. Na to nikdy nezabudneme,“ uviedol na Twitteri Podoľak. Niektorí novinári podotkli, že práve tie 4 stíhačky, ktoré Severné Macedónsko odovzdalo Kyjevu, boli v roku 2001 zakúpené od… Ukrajiny.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU