Dňa 12. februára zachytili radary ruského námorníctva americkú jadrovú ponorku triedy Virginia (SSN-774) v ruských teritoriálnych vodách neďaleko Kurilských ostrovov pri Kamčatke. Ponorku lokalizovala počas regulárneho cvičenia ruská pacifická flotila. Americké plavidlo ignorovalo výzvy ruskej strany, aby sa vynorilo a opustilo teritórium. Na miesto incidentu bol vyslaný ruský torpédoborec Šapošnikov, ktorý americkú ponorku „primeranými prostriedkami“ eskortoval z ruských výsostných vôd.
Ruské ministerstvo obrany obratom požiadalo americkú diplomaciu o vysvetlenie incidentu. Moskva dodala, že aktivity ponorky predstavujú závažné porušenie medzinárodného práva a ohrozenie ruskej národnej bezpečnosti. Ruská armáda má právo zaistiť potrebné kroky, aby sa podobné incidenty v budúcnosti už nezopakovali. Washington sa k incidentu zatiaľ nevyjadril.
Ponorky triedy Virginia predstavujú najnovšiu generáciu amerických jadrových ponoriek. Sú vybavené masívnymi torpédami Mark-48, ktoré sú určené na boj proti jadrovým ponorkám s hlbokým ponorom. Disponuje aj komplexnými zbraňovými systémami na boj proti lodiam a pokročilými high-tech zariadeniami vrátane špionážnych systémov. Ponorky Virginia vyrábajú najväčšia americká firma vojenského námorníctva Huntington Ingalls Industries a firma General Dynamics Electric Boats. Spojené štáty disponujú 19 aktívnymi ponorkami tohto typu, ktoré krúžia svetovými oceánmi.
(Video: Телеканал Звезда. Новости/youtube.com)
V období mimoriadne napätých vzťahov medzi Ruskou federáciou a Spojenými štátmi americkými predstavuje incident pri Kurilských ostrovoch zbytočnú provokáciu. Incident odhaľuje skutočnú tvár americkej zahraničnej politiky a ich snahu vyprovokovať Ruskú federáciu k rozpútaniu vojenského konfliktu.
Zo strategického a vojenského hľadiska môžeme provokáciu čítať ako demonštráciu hrubej sily a napínania svalov. Spojené štáty dávajú Rusku najavo všetkými možnými spôsobmi, že je obkľúčené zo Západu, ako aj z Východu. Agresívne správanie kapitalistickej veľmoci sa zakladá na stupňovaní napätia a je čoraz menej predvídateľné. Vymyká sa nielen medzinárodnej diplomacii a štandardom medzinárodných vzťahov, ale aj medzinárodným právnym normám. Organizácia spojených národov nemá v súčasnosti žiadne mechanizmy a nástroje, ako sankcionovať Spojené štáty americké a deeskalovať napätie, ktoré vo svete vyvolávajú. Jednotlivé štáty vrátane Ruskej federácie, Iránskej islamskej republiky, Sýrskej arabskej republiky, Čínskej ľudovej republiky a ďalších krajín, ktoré odmietajú diktát globálnych korporácií a politických elít na čele s USA, majú plné právo zabezpečiť a chrániť svoje hranice a územnú celistvosť.
Ak Ruská federácia sústreďuje pri svojich hraniciach početné kontingenty vojakov a obranné zbraňové systémy, príčinu tohto konania je potrebné vnímať práve cez prizmu uvedených provokácií zo strany USA, ku ktorým dochádza tak na západnej, ako aj na východnej hranici bývalého sovietskeho impéria.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU