Charles Richard, šéf amerického strategického velenia, ktoré dohliada na jadrový arzenál, v stredu varoval Kongres: „Washington čelí zvýšenému riziku jadrového odstrašenia, pokiaľ ide o Rusko a Čínu,“ a tvrdí, „Čína pozorne sleduje vojnu na Ukrajine a v budúcnosti pravdepodobne použije jadrový nátlak vo svoj prospech“. Zákonodarcov tiež varoval: „USA práve teraz čelia dynamike krízového odstrašovania, ktorú sme v histórii nášho národa videli len niekoľkokrát“.
Senzácia jadrovej hrozby zo strany Číny na ospravedlnenie skutočnej jadrovej expanzie USA sa stala známym trikom Washingtonu. Minulý mesiac Charles Richard na neverejnom vypočutí zákonodarcom povedal: „Dych berúce rozširovanie strategického a jadrového arzenálu Číny predstavuje pre USA rýchlo sa stupňujúce riziko.“
V marci povedal: „Som veľmi znepokojený potenciálnou kooperatívnou agresiou zo strany Číny a Ruska.“ Ak ide o snahu rozšíriť rozpočet rezortu, ktorý má na starosti, Charlesovi Richardovi sa to podarilo – podľa nedávno predloženého rozpočtu administratívy Joea Bidena na obranu na rok 2023 vzrástli celkové výdavky na výskum a obstarávanie jadrových zbraní a systémov na 34,4 miliardy dolárov z 27,7 miliardy dolárov na rok 2022.
Samozrejme, je to súčasťou série metód, ktorými Washington ospravedlňuje svoju svojvoľnú „jadrovú slobodu“ a „jadrovú hegemóniu“ predstieraním obáv, že odstrašovanie už nie je dostatočné. Preto politici a médiá vo Washingtone šíria dezinformácie typu „Čína buduje raketové silá vo svojej severozápadnej časti“. Alebo propagujú absurdné fantázie, ako napríklad „Čína by mohla použiť jadrové zbrane v Taiwanskom prielive“, založené úplne na hypotetických predpokladoch. V rusko-ukrajinskom konflikte to boli práve americké a západné médiá a politici, ktorí vystupňovali riziko jadrovej vojny a chceli „pripútať“ Čínu k Rusku, hoci Čína nemala s vojnou nič spoločné.
Tieto kampane verejnej mienky boli „doplnené“ výrazným postupným znižovaním obmedzení jadrových zbraní zo strany USA. Administratíva Joea Bidena na jednej strane pokračuje v úsilí o modernizáciu jadrových zbraní, ktoré zdedila po administratíve Donalda Trumpa. Zvyšuje investície na urýchlenie modernizácie jadrových zbraní a ich nosičov a udržiava nízky prah na použitie jadrových zbraní. Na druhej strane administratíva Joea Bidena nenapravila správanie svojho predchodcu, ktorý odstúpil od Zmluvy o jadrových zbraniach stredného doletu, čo podkopalo medzinárodný systém kontroly zbrojenia. USA tiež ďalej rozšírili svoje jadrové sily mimo svojho územia. Pod vedením Washingtonu NATO rozšírilo rozsah svojich dohôd o „spoločnom využívaní jadrových zbraní“ a aktívne podporovalo predsunuté rozmiestnenie jadrových zbraní. A v krajinách, ako je Japonsko, sa ozývali hlasy, ktoré vyzývali na „zdieľanie jadrových zbraní“ s USA.
Každý vie, že USA sú už „jadrovým gigantom“ na svete. Podľa odhadu zahraničného výskumného centra pre kontrolu zbrojenia je počet jadrových hlavíc v USA a členských krajinách NATO približne 20-krát vyšší ako v Číne. Množstvo jadrových zbraní Číny a USA a ich spojencov v NATO nie je na rovnakej úrovni. USA majú najväčší jadrový arzenál na svete, vynakladajú obrovské finančné prostriedky na modernizáciu svojich jadrových zbraní a neustále uvoľňujú obmedzenia používania jadrových zbraní. Riziko strategického omylu spôsobeného všetkými týmito faktormi bude nevyčísliteľné.
Čínska jadrová politika je otvorená a transparentná. Zo všetkých piatich jadrových štátov sveta je Čína jediným štátom, ktorý sa zaviazal nepoužiť jadrové zbrane ako prvý. Čína dala jasne najavo, že sa nezapojí do žiadnych pretekov v jadrovom zbrojení so žiadnou inou krajinou a udrží svoj jadrový potenciál na minimálnej úrovni potrebnej pre národnú bezpečnosť.
To znamená, že rozvoj čínskych jadrových síl má svoje vlastné stanovené tempo a Čína nebude hrať podľa kariet USA. Naproti tomu Washington zámerne zachováva strategickú nejednoznačnosť v otázke použitia jadrových zbraní a snaží sa ponechať priestor na vlastnú interpretáciu použitia jadrových zbraní v budúcnosti. Zdá sa, že ľudia vidia, že Washington jednou rukou ukazuje ostatným na nos, zatiaľ čo druhou rukou potichu odkrúca fľašu a vypúšťa čerta von.
Jadrová vojna sa nedá vyhrať a nikdy sa nesmie vyvolať. Začiatkom tohto roka vydali lídri piatich krajín vlastniacich jadrové zbrane, Číny, Ruska, USA, Spojeného kráľovstva a Francúzska, spoločné vyhlásenie o predchádzaní jadrovej vojne a vyhýbaní sa pretekom v zbrojení. Vyjadrili v ňom aj spoločnú vôľu vyhnúť sa vojenskej konfrontácii a zabrániť pretekom v zbrojení. Washington by mal radšej dodržiavať svoj záväzok, než robiť malicherné kroky pretekov v zbrojení a zároveň kričať „kríza odstrašovania“. V jadrovej otázke „absolútna výhoda“ a „absolútna bezpečnosť“, o ktorú sa usiluje, vôbec neexistuje. Jej čudná logika spôsobí, že všetky krajiny vrátane USA sa nebudú cítiť bezpečne. Washington by nemal byť tvrdohlavý a mal by sa včas zobudiť.
Pôvodný text: https://www.globaltimes.cn/page/202205/1264929.shtml