V sobotu 31. 7. 2021 pred budovou administrácie prezidenta Ukrajiny v Kyjeve sa uskutočnil tradičný pochod predstaviteľov rôznych typov sexuálnych menšín LGBT Pride 2021, ktorý mal charakter svojrázneho „hudobného festivalu“. Jeho organizátori oznámili, že takto mienia podporiť návrh zákona o zvýšení zodpovednosti za diskrimináciu osôb na základe neznášanlivosti voči sexuálnym menšinám.
Ešte pred začiatkom pochodu a počas jeho priebehu došlo k niekoľkým zrážkam s políciou, a to tak zástancov, ako aj oponentov pochodu. Dané podujatie sa malo konať v sobotu od 14. do 22. hodiny pred budovou administrácie prezidenta Ukrajiny v centre ukrajinskej metropoly. Tentoraz však organizátori podujatia bežný „pride“, ktorý sa konal v posledných rokoch, nahradili „hudobným festivalom“.
Pre médiá uviedli, že podobným spôsobom chceli uprieť pozornosť verejnosti na dve témy: vzťah polície ku klubovej kultúre a elektronickej hudbe a zlú ochranu predstaviteľov LGBT komunity na Ukrajine (https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3289722-pid-op-stalisa-suticki-miz-protivnikami-lgbtprajdu-i-policieu.html). Organizátori podujatia vyhlásili, že podporujú návrh zákona číslo 5488 o zvýšení zodpovednosti za diskrimináciu všetkých skupín na základe neznášanlivosti.
Ochrankyňa ľudských práv Uľjana Movčanová podotkla, že účastníci podujatia vo forme art-protestu chcú poukázať na dôležitosť schválenia daného návrhu zákona. Ombudsmanka pre ľudské práva Ľudmila Denisovová vyzvala Ukrajincov, aby boli tolerantní voči účastníkom pochodu, a políciu požiadala, aby garantovala verejný poriadok. Proti konaniu LBGT pochodu však vystúpili zástancovia tradičných hodnôt, predstavitelia viacerých občianskych organizácií, ako napríklad Tradícia a poriadok, Základ budúcnosti a iné.
(Video: hromadske/youtube.com)
Snažili sa prekaziť konanie LGBT pochodu. Líder hnutia Tradícia a poriadok Bohdan Hodakovský na svojom Telegram-kanáli podotkol, že tesne pred začiatkom LGBT pochodu o 14. hodine „pravičiari a kresťania obsadili teritórium v okolí administrácie prezidenta Ukrajiny“ (https://t.me/BKhodakovsky/1988).
Prvé zrážky s políciou sa odohrali ešte pred začiatkom pochodu, keď niektorí jeho účastníci sa snažili dostať do bezprostrednej blízkosti k budove administrácie prezidenta. Neskôr polícia zakročila proti oponentom pochodu, ktorí v policajnom múre dokázali vytvoriť úzky „koridor“ a tiež sa snažili prebojovať k budove administrácie prezidenta, ale nedokázali preraziť cez zástupy policajtov (https://t.me/BKhodakovsky/1991).
Policajti boli nútení použiť slzotvorný plyn a protestujúci proti LGBT Pridu hádzali do nich kamene, fľaše, dosky a skandovali: „Hanba!“ a „Spolu – a až do konca!“ Tieto zrážky s políciou však netrvali dlho a oponenti pochodu sa venovali tomu, aby čo najviac znepríjemnili život jeho účastníkom (https://www.bbc.com/ukrainian/news-58027016).
Ukrajinská „dcéra“ BBC informovala, že proti LGBT pochodu protestovalo približne 200 ľudí. Polícia zadržala minimálne dvoch oponentov pochodu a zaznamenala údaje desiatich ďalších účastníkov protestov, ktorých obvinila z drobného výtržníctva a neuposlúchnutia požiadaviek polície. Účastníkom LGBT pochodu sa síce podarilo uskutočniť svoje podujatie, ale trvalo oveľa kratší čas a bolo značne oklieštené pre neustále protesty oponentov.
Ako vidieť, na Ukrajinu horúci západný vietor tiež zavial semená LGBT „plodín“ a miestna komunita sexuálnych menšín organizuje rovnaké podujatia v EÚ a USA. Na Ukrajine to však nebude mať také ľahké: v tejto kresťanskej slovanskej krajine, oveľa viac orientovanej na tradičnú rodinu a historické tradície ako vo viacerých členských štátoch EÚ a USA, je zástancov tradičnej sexuálnej orientácie a rodiny mnohonásobne viac ako v prehnitej transatlantickej „civilizácii“.