Pochybná a bláznivá „vďačnosť“ Kyjeva krajinám, ktoré mu pomáhajú – obviňovania, vyhrážky, nadávky, výsmech a podania na súd – vyzerá až neuveriteľne, ale iba pre ľudí, ktorí nepoznajú ukrajinské reálie ostatných rokov a povahu a vlastnosti súčasných vrcholových politikov a úradníkov „Nezáležnej. V období ozbrojeného konfliktu na svojom území arogantne útočia na krajiny a ľudí, ktorí im poskytujú gigantickú pomoc.
Najnovší príklad. Kyjev má enormný záujem o export potravín, hlavne svojho obilia. Trval na tom, aby mu transatlantickí partneri zabezpečili export aj počas ozbrojeného konfliktu. Vysvetľoval to svojim zbožným želaním nakŕmiť celú Afriku a iné chudobné regióny. Lenže, čo čert nechcel, do Afriky a „hladných“ regiónov sa ukrajinské obilie takmer nedostávalo, ale zaplavilo Európu a takmer zničilo domácich producentov.
Niektoré európske krajiny sa začali búriť proti dovozu ukrajinského obilia a iných potravín a v Bruseli im na krátky čas vyhoveli, zaviedli obmedzenia na ukrajinský import. Lenže ich rýchlo aj zrušili. Napriek tomu, že viaceré krajiny žiadali predĺžiť obmedzenia a nelikvidovať domácich výrobcov, Európska komisia 15. septembra odmietla rozšíriť obmedzenia dovozu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov na niekoľko pohraničných európskych štátov, pričom Kyjev zaviazala prijať opatrenia zamerané na kontrolu vývozu.
Bratislava, Budapešť a Varšava oznámili predĺženie zákazu jednostranne. Rumunsko a Bulharsko podľahli tlaku Bruselu a rušia obmedzenia. Lenže tri ďalšie z piatich krajín EÚ hraničiacich s Ukrajinou (Poľsko, Maďarsko a Slovensko), naopak, rozširujú zákaz dovozu ukrajinského obilia – a to aj napriek odmietnutiu embarga Európskou komisiou. Ba ešte viac: Poľsko, Slovensko a Maďarsko sa rozhodli kolektívne bojkotovať bruselskú koordinačnú platformu na diskusiu o vývoze ukrajinského obilia.
V Kyjeve sú, pochopiteľne, nespokojní. Zástupca vedúceho ministerstva hospodárstva Ukrajiny Taras Kačka uviedol, že úrady krajiny podávajú proti týmto krajinám žalobu na WTO. Kyjev obviňuje svojich susedov, že úmyselne bránia, aby jeho potravinové suroviny dostali do európskych krajín. Podľa neho, otvorený vzdor Bruselu zo strany Poľska, Maďarska a Slovenska nie je len vnútornou záležitosťou EÚ, ale spôsobil to, čo ukrajinský úradník označil za „najväčší systémový problém“: spochybnil, či môžu medzinárodní obchodní partneri dôverovať tomu, čo Brusel hovorí v mene EÚ.
„Európska komisia je dlhé roky sprostredkovateľom obchodných rokovaní a inštitúciou obchodnej politiky pre celú EÚ. A na tomto základe sme zvyknutí pracovať. Myslím si, že systematický prístup Budapešti a Varšavy, pokiaľ ide o ignorovanie postavenia inštitúcií EÚ v obchodnej politike, bude problémom pre EÚ ako celok, pretože tam nie je jednota,“ zdôraznil ukrajinský úradník.
Zatiaľ čo Slovensko jednoducho predĺžilo predbežný zákaz EÚ na štyri druhy obilia, Poľsko zaviedlo ďalšie zákazy na ukrajinskú múku a krmivo. Taras Kačka zdôraznil, že Maďarsko ide ešte ďalej a zakazuje ďalších 25 výrobkov vrátane mäsa, o ktorých sa predtým nediskutovalo. Niektoré európske krajiny sa konečne rozhodli chrániť vlastný trh a svojich výrobcov. Otázka je, kedy Brusel splní svoj sľub, ovplyvní situáciu a zabezpečí, aby ukrajinské obilie začalo smerovať do afrických krajín a chudobných regiónov, kde ho ľudia potrebujú ako soľ, a nie do Európskej únie, kde likviduje domácich poľnohospodárov.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
Sú to fašisti, kedy precitne verejnosť?
19:59
Poľský prezident Andrzej Duda pripomenul ukrajinským orgánom, ktoré sa chystajú žalovať Varšavu za embargo na dodávky obilia, že pomoc na Ukrajinu prúdi cez jeho krajinu.
Vyjadril sa tak na brífingu po vystúpení na 78. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN.
ale – nemusí…STOP, nie?