Dýchavičnosť, únava, kašeľ, opuchy chodidiel a členkov – to sú typické príznaky ochorenia srdcových chlopní. Najčastejšie diagnostikovanou poruchou chlopní je tzv. mitrálna regurgitácia, o ktorej pacienti často ani netušia, ťažkosti sa môžu prejaviť až po rokoch. Kľúčovú úlohu tu zohráva nielen rýchla a správna diagnostika, ale najmä moderná liečba a operatíva. Vďaka medicínskemu pokroku dokážu dnes kardiochirurgovia srdcové chlopne opraviť alebo vymeniť šetrnejším a menej invazívnym zákrokom.
„Pri mitrálnej regurgitácii sa mitrálna chlopňa dostatočne neuzatvára a krv sa vracia naspäť z ľavej komory do ľavej predsiene v dôsledku poškodenia samotnej chlopne alebo ľavej komory. Ide o druhú najčastejšiu chybu srdcovej chlopne, ktorá si vyžaduje chirurgický zákrok,“ hovorí MUDr. Martin Hudec, PhD., FESC, primár Oddelenia akútnej kardiológie Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (SÚSCH), a.s. v Banskej Bystrici.
Zákrok, pri ktorom kardiochirurgovia chlopňu opravia či vymenia, je efektívny, no spája sa aj s rizikami. Neodporúčajú ho pacientom vo vyššom veku, s diagnózou zlyhávania srdca či s inými závažnými zdravotnými problémami. Tí však môžu byť vhodnými kandidátmi na menej invazívny zákrok a nemusia podstúpiť klasickú operáciu na otvorenom srdci. „Transkatétrová výmena mitrálnej chlopne je unikátna v tom, že kardiochirurg sa k srdcu dostane cez malý, niekoľkomilimetrový rez na ľavej strane hrudníka. Náhradná chlopňa sa do srdca zavedie pomocou katétra, pričom nie je potrebné použiť mimotelový obeh a zastaviť srdce,“ vysvetľuje MUDr. Filip Pekar, PhD., FETCS, kardiochirurg SÚSCH v Banskej Bystrici. „Zákrok je kratší ako klasická operácia, pri ktorej sa musí rozpíliť hrudná kosť. Menej času si vyžaduje aj hojenie rany a rekonvalescencia po zákroku, ktorý je k pacientovi šetrnejší i z kozmetického hľadiska.“
Po zákroku môže žiť pacient plnohodnotný život, vrátiť sa k svojej práci a ďalším aktivitám. Funkcia srdca sa zlepšuje, je menej zaťažené, účinnejšie môže pumpovať krv do celého tela. Fyzický i psychický stav pacienta sa výrazne zlepšuje.
Klasické kardiochirurgické i menej invazívne zákroky sa u nás v súčasnosti vykonávajú na štyroch pracoviskách: v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH), a. s., v Bratislave, v Stredoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb (SÚSCH), a. s., v Banskej Bystrici, vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH), a. s., v Košiciach a v Kardiocentre AGEL, s. r. o., v Košiciach – Šaci. Na porovnanie, v Českej republike je trinásť kardiochirurgických pracovísk.
(lb)
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU