Vedecké a výskumné inštitúcie a firmy vyjadrili podporu pripravovanej Národnej stratégii pre výskum, vývoj a inovácie. Podporujú tiež celkovú reformu týchto odvetví. Signatári sa zasadzujú za prijatie Stratégie, a tiež implementovanie reforiem vedúcich k transformácii slovenskej ekonomiky tak, aby bola založená na znalostiach a inováciách. Dokument má podľa nich potenciál pre nevyhnutné a pozitívne zmeny v systéme vedy, výskumu a inovácií, no vnímajú aj priestor na postupné zdokonaľovanie. Neprijatie podstatných štrukturálnych reforiem v blízkej budúcnosti podľa nich môže znížiť konkurencieschopnosť Slovenska a odraziť sa na poklese životnej úrovne. Nová stratégia má podľa nich potenciál prispieť k zvráteniu smerovania slovenskej ekonomiky. Inštitúcie a firmy to uviedli v otvorenom liste, ktorý adresovali viacerým politickým predstaviteľom SR. Uviedli štyri dôvody, ktoré ich viedli k vyjadreniu podpory pre stratégiu.
V prvom rade stratégia podľa nich vhodne pomenovala slabiny systému podpory vedy, výskumu, vývoja a inovácií. Tie sú najmä v roztrieštenosti kompetencií, chýbajúcej koordinácii, ale aj v netransparentnosti a neefektívnosti financovania. Nová stratégia by podľa signatárov otvoreného listu mohla priniesť ztransparentnenie systému riadenia podpory, uľahčenie procesov, ako aj zvýšenie prostriedkov z rozpočtu na vedu, výskum a inovácie.
Ďalším dôvodom je, že rast firiem s vysokou pridanou hodnotou a konkurencie schopnosť Slovenska sú dlhodobo obmedzované odlivom talentov, ktorý je v podmienkach SR jeden z najväčších v Európe. Signatári podporujú kroky na zvyšovanie kvality vzdelávania, a tiež iniciatívy zaoberajúce sa tzv. novými zručnosťami študentov a profesionálov, medzi inými aj podnikavosti. Podľa nich by Slovensko malo vytvárať podmienky pre návrat slovenských vedcov a profesionálov zo zahraničia. SR by mala uľahčiť aj prijímanie kvalifikovaných pracovníkov z tretích štátov.
„Dokument pomenúva dôležitosť regionálnych inovačných ekosystémov ako motora regionálneho rozvoja a zdôrazňuje potrebu systematickej podpory samospráv v ich ambícii zvyšovať konkurencieschopnosť cez inovácie. Dôležitým bodom je zníženie fragmentácie podpory z národnej úrovne a zvýšenie koordinácie verejných iniciatív za účelom vyššej efektivity,“ uvádzajú signatári ako tretí dôvod ich podpory pre stratégiu. Vyjadrili tiež presvedčenie, že úspech dosiahnu tie mestá a regióny, ktoré budú schopné koncentrovať talenty a nápady, a tvoriť prostredie pre spoluprácu medzi kľúčovými aktérmi.
Ako štvrtý dôvod uvádzajú, že daná Stratégia ako prvý verejný strategický dokument jednoznačne označila sociálne inovácie za funkčný spôsob riešenia komplexných spoločenských problémov. To nás podľa signatárov posúva na úroveň vyspelých štátov, ktoré vnímajú potrebu v rámci inovačného ekosystému rozvíjať spoločenské vedy a sociálne inovácie. Za pozitívne označujú i to, že v dokumente je vyjadrená nielen podpora inováciám v každej fáze inovačného cyklu, a to aj vo fáze základného výskumu, no dôraz je kladený aj na rozvoj inovačného prostredia za účelom väčšieho úspechu sociálnych inovácií.
Signatármi otvoreného listu sú generálna riaditeľka Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií Mária Bieliková, prezident Americkej obchodnej komory v SR Gabriel Galgóci, predseda Správnej rady Košice IT Valley Juraj Girman, výkonný riaditeľ SAPIE Michal Kardoš, prevádzkový riaditeľ ESET Palo Luka, ambasádor Za inovatívne Slovensko Marián Porvažník a predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík.
Adresátmi a adresátkami otvoreného listu sú prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda vlády SR Eduard Heger, predseda Národnej rady SR Boris Kollár, minister hospodárstva SR Karel Hirman, šéf rezortu školstva Ján Horecký, minister financií SR Igor Matovič, šéfka rezortu investícií Veronika Remišová, predseda výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič, predseda výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský a predsedníčka výboru NR SR pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU