Aj vy sa s pribúdajúcim vekom viac zadýchavate, ste častejšie unavení a trápia vás opuchnuté členky? Nemusí ísť len o príznaky starnutia, tieto prejavy môžu signalizovať vážny problém – srdcové zlyhávanie. Lieči sa naň z roka na rok čoraz viac ľudí. Zdravotná poisťovňa Dôvera zaznamenala vlani na Slovensku 36 746 pacientov so zlyhávaním srdca. Kardiológovia ročne diagnostikujú toto ochorenie 0,64 percentu obyvateľov. V prepočte to znamená, že v priemerne veľkom krajskom meste Slovenska pribudne ročne približne päťsto nových pacientov.
Výskyt srdcového zlyhávania sa od roku 2017 zvýšil z 2,3 na 2,8 percenta. Pacientov teda pribúda rovnakým tempom, ale dostávajú kvalitnejšiu liečbu, a preto prežívajú dlhšie. U žien so zlyhávaním srdca je vekový priemer 70 rokov, u mužov 65 rokov. Napriek tomu viac ako polovica pacientov do piatich rokov od stanovenia diagnózy zomiera. Jeden rok neprežije pätina diagnostikovaných pacientov. Medzi rokmi 2009 a 2019 narástol aj počet pacientov, ktorý na toto ochorenie zomreli, takmer štvornásobne. Aktuálne na srdcové zlyhávanie umiera približne 2 500 Slovákov ročne.
Zlyhávanie srdca vzniká vtedy, keď srdce ´nevládze´ uspokojiť požiadavky tkanív organizmu na prívod kyslíka, nevie prečerpať do jednotlivých orgánov toľko krvi, koľko potrebujú. „Prejavuje sa dýchavicou, hromadením telesných tekutín v dutinách a tkanivách, kam tekutiny prestupujú pri nedostatočnom prečerpávaní krvi srdcovým svalom (´vodnatieľka´), ale aj celkovou slabosťou a únavou, opuchom končatín, najmä členkov. Základným príznakom toho, že srdce prestáva postupne zvládať plniť svoju funkciu, nie je bolesť na hrudníku ako pri infarkte. Hlavným prejavom je pocit nedostatku vzduchu pri fyzickej námahe. Keď oznámime pacientovi, že má srdcové zlyhávanie, väčšinou povie, že ho srdce nikdy nebolelo. Pacienti majú takú predstavu, že srdce musí bolieť, nie je to však pravda,“ vysvetľuje doc. MUDr. Eva Goncalvesová, CSc., primárka oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave.
Za srdcové zlyhávanie môžu viaceré príčiny: koronárna choroba srdca, poškodené srdcové chlopne, choroby srdcového svalu, vysoký krvný tlak, fibrilácia predsiení, vrodené srdcové chyby či infekcia srdcových chlopní alebo svalu. Ak lekár správne a včas rozpozná príznaky a nastaví liečbu, pacient môže napriek ťažkej diagnóze žiť dlhšie a kvalitnejšie.
Zlyhávanie srdca nevzniká samo od seba. Je to stav srdca, ktorý spustí, alebo ku ktorému prispeje prekonanie infarktu, ischemická choroba srdca, neliečený vysoký krvný tlak či cukrovka. Ak už teda máte nejaké srdcovocievne ochorenie alebo diabetes, mali by ste sa mať na pozore. Podľa štatistík poisťovne Dôvera za rok 2022 malo vysoký tlak až 89 percent pacientov so srdcovým zlyhávaním. Ľudia s vysokým krvným tlakom však napriek tomu berú túto diagnózu na ľahkú váhu. Mnohí pacienti liečbu svojvoľne prerušujú alebo si v lekárni nevyzdvihnú predpísané lieky.
Najlepšou cestou je celkom sa vyhnúť zlyhávaniu srdca. To znamená predchádzať komplikáciám v prípade diagnostikovania hypertenzie, ischemickej choroby srdca či cukrovky, a to kombináciou zodpovedného prístupu k liečbe a aktívnej, zdravej životosprávy. Srdcové zlyhávanie nie je možné úplne vyliečiť, pacientom sa však dá pomôcť a predĺžiť ich život. Na jednej strane zohráva úlohu naordinovaná liečba a na druhej samotný režim pacienta, ktorý by mal dbať o správne stravovacie a pohybové návyky.
(lb)
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU