29. marec 2023
Ľavicovo-vlastenecký denník
Všetku moc ľudu
No Result
Zobraziť všetko
  • Domáce
  • Svet
  • Ekonomika
  • Šport
  • Komentáre
  • Prevzaté
  • Socializmus vs Kapitalizmus
  • Príroda
    • Články o prírode
    • Obrázky z lesov, polí a lúk
  • Audio/Video
  • Kultúra
  • BUDUJTE S NAMI!
Slovenská iskra
Úvod Komentáre

Vladimir Putin a Si Ťin-pching zasadzujú tvrdý úder americkej imperialistickej politike

Karol Rehuš napísal/a Karol Rehuš
19. decembra 2021
v Komentáre
2
(Foto: SITA/AP/Ramil Sitdikov, Sputnik, Kremlin)

(Foto: SITA/AP/Ramil Sitdikov, Sputnik, Kremlin)

0
zdielaní
Zdielať na FacebookZdielať na Twitter

Imperialisticko-kapitalistický moloch USA čelí v súčasnosti výzvam, ktoré predznamenávajú jeho pozvoľný, avšak z historického hľadiska nevyhnutný úpadok a kolaps. Dňa 15. decembra prebehol virtuálny summit lídrov dvoch svetových veľmocí, Ruskej federácie a Čínskej ľudovej republiky, ktorý sa niesol v duchu vzájomného porozumenia, rešpektu a priateľského dialógu.

Vladimir Putin a Si Ťin-pching počas tohto stretnutia potvrdili predĺženie platnosti Dohovoru o dobrých susedských vzťahoch, spolupráci a priateľstve medzi Ruskou federáciou a Čínskou ľudovou republikou až do roku 2027. Vladimir Putin okrem toho ako prvý štátnik potvrdil osobnú účasť na nadchádzajúcich zimných olympijských hrách v Pekingu, ktoré sú v súčasnosti predmetom škandalózneho diplomatického bojkotu zo strany Spojených štátov amerických a ich vazalov.

Podobné články

Zľava: Minister financií SR Igor Matovič,  dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) Bratislava Juraj Šteňo, dekanka Jesseniovej lekárskej fakulty (JLF UK) v Martine Andrea Čalkovská a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský počas brífingu ministra zdravotníctva SR a predstaviteľov lekárskych fakúlt na Ministerstve zdravotníctva SR (Foto: SITA/Branislav Bibel)

Šaty robia človeka

29. marca 2023
Žena prechádza okolo hromady nevyvezeného odpadu neďaleko Eiffelovej veže v Paríži v piatok 24. marca 2023. (Foto: SITA/AP Photo/Thomas Padilla)

Francúzske úrady urobili raziu v piatich bankách v rámci vyšetrovania rozsiahlych podozrení z daňových podvodov a prania špinavých peňazí

28. marca 2023

Zahranično-politickí analytici upozorňujú v súvislosti s virtuálnym summitom Vladimir Putin – Si Ťin-pching na niekoľko dôležitých bodov a momentov, ktoré predznamenávajú snahy o sformovanie nového svetového poriadku založeného na idei tzv. de-westernizácie („odzápadňovania“).

Rozvoj ekonomických a kultúrnych bilaterálnych vzťahov

V prvom rade ide o dôležité a významné posilnenie bilaterálnych vzťahov medzi Ruskou federáciou a Čínskou ľudovou republikou v oblasti ekonomickej spolupráce, technologickej inovácie a kultúrnej diplomacie.

Vladimir Putin sa hneď v úvode stretnutia poďakoval čínskemu prezidentovi za pomoc a spoluprácu v oblasti výroby ruských vakcín proti ochoreniu COVID-19, s ktorou pomáhajú čínske továrne a farmaceutické podniky. Čínsky ústretový prístup predstavuje ukážkový príklad medzinárodnej spolupráce a globálnej stratégie boja proti pandémii ochorenia COVID-19. Rusko a Čína idú príkladom najmä západným krajinám a farmaceutickým korporáciám, ktoré v dôsledku egoistických snáh maximalizovať zisky z predaja vakcín bránia nielen vedeckému pokroku a zdieľaniu zdravotníckych technológií, ale prispievajú aj ku globálnemu zhoršovaniu zdravia obyvateľstva na planéte.

V roku 2021 vzrástla celková hodnota obchodu medzi Ruskom a Čínou na 130 miliárd $, pričom sa predpokladá, že do roku 2025 táto hodnota vzrastie až na úroveň 200 miliárd $. Vzájomné investície zahŕňajú čínsky import ruských energetických zdrojov (olej, plyn, drevo), ale napríklad aj základných potravín a potravinárskych výrobkov, ktoré sú v Číne mimoriadne obľúbené (cukríky a sladkosti). Ruská federácia importuje z Číny najmä produkty s pridanou hodnotou, ktoré dodávajú na ruský trh firmy Huawei alebo Xiaomi. Významný je aj predaj čínskych automobilov na ruský trh –  každé 13. predané vozidlo v Rusku je čínskej výroby.

Ruské a čínske firmy participujú na viacerých spoločných projektoch, ktoré zastrešuje globálna čínska iniciatíva Belt & Road („Pás a Cesta“). Krajiny spolupracujú v oblasti výskumu, vedy a vzdelávania a podporujú komplexnú výmenu nielen poznatkov a technológií, ale aj univerzitných študentov, akademických a vedeckých pracovníkov.

Le Yucheng, čínsky zástupca ministra zahraničných vecí, hovorí v súvislosti s video summitom o „významnom posune“ v rozvíjaní rusko-čínskych obchodných vzťahov a ekonomickej spolupráce, ktorá sa zakladá na spravodlivom obchode a napĺňaní potrieb obyvateľstva obdivoch krajín, nielen úzkych záujmových skupín.

Rozvoj a spolupráca v oblasti strategickej bezpečnosti

Za rovnako významné možno považovať aj zbližovanie Ruska a Číny v oblasti zahraničnej politiky. Spolupráca týchto dvoch superveľmocí v oblasti boja proti ochoreniu COVID-19 vytvára model pre medzinárodné vzťahy v „post-pandemickej“ ére, ktoré sa musia zakladať na vzájomnom rešpekte a tolerancii jednotlivých krajín. Analytici upozorňujú najmä na potrebu multilateralizmu, ktorá apriórne vylučuje dominantné postavenie USA ako svetového policajta a diktátora. Noam Chomsky prirovnáva aktivity USA v oblasti medzinárodných vzťahov k správaniu „mafiánskeho bossa“ (godfather), ktorý nerešpektuje žiadne medzinárodné dohody ani pravidlá.

Henry Kissinger upozorňuje na iracionalitu súčasnej architektúry zahraničnej politiky USA, ktorá je v priamom rozpore s dlhoročnou stratégiou „vrážania klinu“ medzi Rusko a Čínu a varuje pred formovaním rusko-čínskeho bloku. Ďalší experti poukazujú na to, že stretnutie Vladimira Putina a Si Ťin-pchinga predznamenáva snahy sformovať trilaterálnu os Rusko – Čína – India, ktorá by v budúcnosti viedla k radikálnemu prepólovaniu síl v globálnom spoločenstve národov. Unipolárny moment, kedy USA po rozpade ZSSR diktovali ostatným štátom vlastné národné záujmy ako ich prioritu číslo jeden, je na začiatku tretej dekády 21. storočia už prežitkom a minulosťou.

Čínski profesori odkazujú USA, že „ o ľudské práva by sa mala každá krajina starať v prvom rade na domácej pôde“ a poukazujú na pokrytectvo a dvojitý štandard, s ktorými USA pristupujú k obrane ľudských práv vo svete.

Analytici a experti na medzinárodné vzťahy poukazujú na dekonštrukciu západného naratívu o demokracii a ľudských právach ako na mýtus, ktorého skutočným cieľom je vydieranie štátov a národov zo strany USA cez medzinárodné inštitúcie a tretí sektor tzv. nezávislých organizácií. Čínski profesori odkazujú USA, že „o ľudské práva by sa mala každá krajina starať v prvom rade na domácej pôde“ a poukazujú na pokrytectvo a dvojitý štandard, s ktorými USA pristupujú k obrane ľudských práv vo svete. Ako môžu USA poučovať druhé štáty o ľudských právach, ak v ich vlastnej krajine dochádza k vážnemu porušovaniu týchto práv? Čínske inštitúcie monitorujú stav dodržiavania ľudských práv v USA už niekoľko rokov, pričom dospievajú k záverom, že v USA znepokojivým tempom rastie diskriminácia minorít, počet vrážd a násilných kriminálnych činov, dochádza aj k čoraz väčšiemu prepadu celých skupín obyvateľov pod hranicu chudoby, falšujú sa výsledky demokratických volieb a politika sa čoraz viac zaplieta do pavučín korupcie a lobizmu. USA tak nemajú žiadne morálne právo vystupovať ako garant dodržiavania ľudských práv vo svete, ak nedokážu garantovať ich dodržiavanie vo vlastnej krajine.

Čínski politici a analytici tak odkazujú USA jednoduchú radu: „buďte pokorní a pristupujte k druhým štátom s úctou a rešpektom“. Ľudské práva nemôžu byť zbraňou, nemôžu predstavovať nástroj geopolitických hier. Tieto kritické hlasy čínskych odborníkov nachádzajú podporu a sympatie nielen u ruských analytikov, ktorí dlhodobo upozorňujú na obdobné problémy spojené s naratívom o demokracii a ľudských právach. Obdobnú kritiku adresujú Spojeným štátom americkým aj domáci kritici vrátane profesorov medzinárodných vzťahov Johna Mearsheimera a Jeffreyho Sachsa.

Rusko a Čína zdieľajú spoločnú pozemnú hranicu, ktorú označujú za „pás večného mieru a dobrého susedstva“. Zbližovanie týchto dvoch superštátov možno interpretovať v dvoch rovinách. V pragmatickej rovine ide o čoraz intenzívnejšie prehlbovanie ekonomických väzieb. V ideologickej rovine predstavuje spoločný menovateľ opozícia voči nespravodlivému globálnemu systému, ktorý vytvorili po II. svetovej vojne Spojené štáty americké a kapitalistické víťazné mocnosti. Po rozpade Sovietskeho zväzu sa tento globálny systém stal z dlhodobého hľadiska neudržateľným. V súčasnosti sme svedkami čoraz zúfalejších pokusov zo strany USA a ich vazalov násilne zadržiavať ekonomický rast Číny a ekonomicko-kultúrnu rehabilitáciu Ruska vo sfére krajín bývalého Sovietskeho zväzu. S každým ďalším neúspechom na poli medzinárodných vzťahov sa USA prepadávajú hlbšie do vnútorných problémov a privádzajú celý svet na pokraj globálneho vojenského konfliktu, ktorý nemôže mať žiadneho víťaza.

Prezidenti Ruska aj Číny zdôraznili počas posledného video summitu, že predĺženie dohovoru o vzájomnom priateľstve predstavuje len východisko ich budúcej spolupráce, ktorá tak predstavuje doposiaľ asi najvýznamnejšiu trhlinu v americkom „novom svetovom poriadku“. Čínska ľudová republika a Ruská federácia stoja pri formovaní nového globálneho poriadku, nového modelu medzinárodných vzťahov, ktoré definujú princípy multilateralizmu, sociálnej spravodlivosti a nezasahovania do vnútorných záležitostí suverénnych štátov. Kapitalizmus ako globálny systém zlyhal a musí uvoľniť cestu pokrokovejším ideálom a koncepciám.

Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU

Značky: ČínaOdporúčanéRusko
Predchádzajúci článok

Pandémia a režim

Ďalší článok

F1: Záver pretekov v Abú Zabí bol ako Maradonova "Božia ruka", tvrdí šéf Mercedesu

Ďalší článok

F1: Záver pretekov v Abú Zabí bol ako Maradonova "Božia ruka", tvrdí šéf Mercedesu

Komentáre 2

  1. tatko says:
    pred 1 rok

    „.. Kapitalizmus ako globálny systém zlyhal a musí uvoľniť cestu pokrokovejším ideálom a koncepciám…“ ,tvrdí kapitalistické Rusko, kapitalistická Čína, alebo autor? Nie, že by som namietal, len mi nie je z textu zrejmé, kto sa tak vyjadril. Lebo ak je to spoločná téza Rusov a Ćíňanov ,potom – radujme sa veselme sa ! – ,ale ak nie, potom reči o formovaní “ …nového globálneho poriadku, nového modelu medzinárodných vzťahov, ktoré definujú princípy multilateralizmu, sociálnej spravodlivosti a nezasahovania do vnútorných záležitostí suverénnych štátov … “ sú dobré tak na dve veci.. Lebo Čína(+Ruské zdroje a jadr. potenciál) v závese s Indiou budú vládnuť svetu určite inak,ale rovnakými prostriedkami..

    Odpovedať
  2. adamkratochvil says:
    pred 1 rok

    USA su falošnostou presiaknuta krajina skrz naskrz a podla toho s nou je aj treba jednat…

    Odpovedať

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sledujte nás

  • 2.4k fanúšikovs
  • 1.4k Subscribers

Kategórie

  • Články o prírode
  • Domáce
  • Ekonomika
  • Komentáre
  • Kultúra
  • Nezaradené
  • Prevzaté
  • Pripnuté
  • Príroda
  • Socializmus vs Kapitalizmus
  • Šport
  • Svet
  • Vlastenectvo a minulosť
  • Vlastenectvo a prítomnosť
  • Vlastenectvo a revolučná poézia
  • Voľný čas

Najčítanejšie za 30 dní

  • Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer (Foto: SITA/Diana Černáková)

    Správa, ktorá má potenciál otriasť Slovenskom! Už je jasnejšie, prečo Káčer nedávno vykrikoval, že ministerský plat nepotrebuje

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Drvivá väčšina Rakúšanov odmietla vstup krajiny do NATO, preferuje neutralitu

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Nejsť k voľbám, ak nemám koho voliť, je vždy lepšie, ako ísť a voliť menšie zlo

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Na slovíčko s… Ľubicou Blaškovou

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Kam nám zmizla robotnícka trieda?

    0 shares
    Share 0 Tweet 0

Sledujte nás na

Najnovšie články

  • Šaty robia človeka
  • Ukrajinský generálny štáb plánuje na jar protiofenzívu v niekoľkých oblastiach
  • Nespokojní poľnohospodári protestujú proti poklesu cien obilia v dôsledku ukrajinského importu

Kategórie

  • Články o prírode
  • Domáce
  • Ekonomika
  • Komentáre
  • Kultúra
  • Nezaradené
  • Prevzaté
  • Pripnuté
  • Príroda
  • Socializmus vs Kapitalizmus
  • Šport
  • Svet
  • Vlastenectvo a minulosť
  • Vlastenectvo a prítomnosť
  • Vlastenectvo a revolučná poézia
  • Voľný čas
  • Autorské práva
  • Vyhlásenie
  • Zásady ochrany osobných údajov
  • Kontakt

© 2020 ISKRA

No Result
Zobraziť všetko
  • Domáce
  • Svet
  • Ekonomika
  • Šport
  • Komentáre
  • Prevzaté
  • Socializmus vs Kapitalizmus
  • Príroda
    • Články o prírode
    • Obrázky z lesov, polí a lúk
  • Audio/Video
  • Kultúra
  • BUDUJTE S NAMI!

© 2020 ISKRA

Prihláste sa naspäť do svojho účtu

Zabudli ste heslo?

Vyplňte formulár a zaregistrujte sa

Všetky polia sú povinné. Prihlásiť sa

Restovanie hesla

Prosím vložte vaše použ. meno alebo emailovú adresu pre resetovanie hesla

Prihlásiť sa

Používame cookies, aby sme vám poskytli čo najlepší zážitok z našej webovej stránky.
Ďalšie informácie o tom, ktoré súbory cookie používame, alebo ich môžete vypnúť, nájdete v nastaveniach.

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.

Strictly Necessary Cookies

Strictly Necessary Cookie should be enabled at all times so that we can save your preferences for cookie settings.

If you disable this cookie, we will not be able to save your preferences. This means that every time you visit this website you will need to enable or disable cookies again.

3rd Party Cookies

This website uses Google Analytics to collect anonymous information such as the number of visitors to the site, and the most popular pages.

Keeping this cookie enabled helps us to improve our website.

Please enable Strictly Necessary Cookies first so that we can save your preferences!