Fraška s koncentráciou ruských vojsk, ktorou niekoľko týždňov strašili viacerí politici v EÚ a na Ukrajine, sa skončila: po zavŕšení bežných vojenských cvičení ťažká technika a vojaci sa vrátili na miesta dislokácie. Na druhej strane ukrajinské vojská a vojenská technika, v posledných týždňoch stiahnutá na Donbas, tam zostávajú. Kyjev začal rozsiahle vojenské cvičenia. Vrátia sa po nich „domov“ aj ukrajinské vojská?
Napätie na hraniciach Ukrajiny Luhanska a Donecka narastá, ostreľovanie z ukrajinskej strany je na dennom poriadku. Iba v piatok, 24. apríla, ukrajinskí vojaci na územie Luhanskej a Doneckej republiky vystrelili 130-krát. Informovali o tom donecké a luhanské médiá s odvolaním sa na vyhlásenia tlačovej služby ľudovej milície oboch donbaských republík.
Ministerstvá obrany Luhanska a Donecka informovali, že v priebehu piatku vojaci Ozbrojených síl Ukrajiny vystrelili na DĽR 94 a na LĽR 36 granátov. Podotkli, že použili aj ťažké delostrelectvo. Na mestečko Gorlovka bolo vystrelených šesť 152-mm granátov a na Staromichajlovku desať 122-mm granátov. „V následku ostreľovania Staromichajlovky bolo vyradených z prevádzky deväť transformátorových rozvodní. Bez elektriny zostalo asi tisíc domácností,“ zdôraznila tlačová služba Ľudová milícia Luhanska. Podotkla, že sa pod paľbou ocitli aj zamestnanci elektrární, ktorí sa hneď snažili opraviť poškodené vedenie.
Ukrajinské vojská koncom minulého týždňa uskutočnili tankové cvičenia na polygóne v obsadenej časti Donbasu. Podľa tlačovej služby veliteľstva takzvanej Operácie zjednotených síl boli do manévrov zapojené jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny, ako aj Národná garda. Tréning sa skončil „likvidáciou fiktívneho nepriateľa“. Počas cvičení sa vojaci zaoberali aj spoluprácou medzi jednotlivými jednotkami počas plnenia úloh za podmienok boja v meste a na otvorenom priestore. „Musíme byť pripravení na všetky scenáre vývoja udalostí na hraniciach Ukrajiny,“ zdôraznil pre médiá zástupca veliteľa takzvanej Operácie zjednotených síl Husejn Vischanov.
(Video: RT/youtube.com)
Kyjev premiestnil k frontovej línii osem raketových systémov „Točka-U“. Informoval o tom Telegram-kanál „WarGonzo“, ktorý sa odvoláva na informácie obyvateľov žijúcich na ukrajinskom teritóriu Luhanskej oblasti. „Podľa našich údajov systémy „Točka-U“ dorazili do zóny konfliktu z oblasti Černigov s muníciou a podpornými vozidlami,“ uviedol Telegram-kanál „WarGonzo“. „Točka-U“ je sovietsky taktický raketový systém s dostrelom až 120 km.
Medzitým Rusko navrhlo, aby summit v „normandskom formáte“ bol usporiadaný priamo na Donbase. Štáty – garanti dohody o Donbase by mali presvedčiť Kyjev, aby rokoval priamo s Doneckom a Luganskom. Uviedol to zástupca riaditeľa administrácie ruského prezidenta Dmitrij Kozak. Informoval, že Moskva ponúkla Parížu a Berlínu, aby diskutovali o otázkach urovnania konfliktu na Donbase v utorok, 27. apríla.
Dmitrij Kozak prezradil, že európskych partnerov vyzvali, aby rokovali priamo v zóne konfliktu za účasti predstaviteľov Ukrajiny, ako aj ľudových republík DĽR a LĽR. Znova skritizoval Kyjev, ktorý odmietol rokovať so samotnými obyvateľmi Donbasu, ktorí už sedem rokov trpia ukrajinskou agresiou. „Doposiaľ ani jeden konflikt na svete nebol vyriešený politickými nevojenskými prostriedkami bez dosiahnutia priamych politických dohôd medzi stranami konfliktu,“ zdôraznil Dmitrij Kozak.
V Kyjeve avizovali „grandiózne zmeny“. Predstaviteľ trojstrannej kontaktnej skupiny a bývalý ukrajinský prezident Leonid Kravčuk pre médiá vyhlásil, že minulý týždeň zástupcovia tejto skupiny rokovali online a údajne prišli k nejakej dohode. Prezradil, že táto nová dohoda má byť podpísaná v stredu, 28. apríla, v priebehu ďalších rokovaní kontaktnej skupiny. Detaily neprezradil, uviedol iba to, že to budú „obrovské zmeny“.
(Video: RT/youtube.com)
Medzitým pozícia Bruselu sa v otázke konfliktu na Donbase nijako nemení. Koncentrácia ruských vojsk blízko ukrajinských hraníc vyvolala v EÚ búrku nevôle, špekulácií, obvinení a podozrení. Ruské vojská sa po cvičeniach vrátili do kasární. Naopak, ukrajinské vojská a ťažká technika stiahnuté k hraniciam tam stále zostávajú. Avšak ani tento fakt, ani dennodenné ostreľovania miest a obcí na Donbase zo strany ukrajinskej armády Brusel ani vlády členských štátov EÚ nevzrušujú a neznepokojujú.
Tieto skutočnosti tam nevyvolávajú žiadnu búrku nevôle, špekulácie, obvinenia a podozrenia. Nik nezrušil dvojitý meter, ktorý využíva Európska únia. Aj preto konflikt na Donbase pokračuje už sedem rokov – Brusel už dávno mohol vytvoriť nátlak na Kyjev, aby ukrajinský režim prestal s útokmi a ostreľovaním civilistov, miest a obcí na Donbase. Ale Brusel to v priebehu siedmich rokov neurobil a ani nerobí. Rétorická otázka: prečo?
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
Komentáre 1