Kým USA, Spojené kráľovstvo, Japonsko a takmer všetky členské štáty Európskej únie žiadajú ešte viac sankcií proti Rusku, sú krajiny, ktoré ich odmietajú. „Srbsko bude odolávať uvaleniu sankcií na Rusko, ako sa len dá. A to aj napriek tomu, že musí zaplatiť obrovskú cenu za odmietnutie podpory západných sankcií,“ vyhlásil srbský prezident Aleksandar Vučić v rozhovore pre televíznu stanicu Prva.
„Cena, ktorú platíme, je obrovská. Nemáme prístup na kapitálový trh. A keď nie je prístup na kapitálový trh, nie je možné obsluhovať naše pôžičky. Oponenti tvrdia: Vučić oznamuje zavedenie sankcií, ale nie je to pravda: budeme bojovať proti sankciám tak dlho, ako to bude možné. Trpíme pre veľké škody, ale nežiadame nikoho o vďačnosť,“ zdôraznil srbský prezident.
Srbský prezident tiež poznamenal, že otázka protiruských sankcií súvisí s cenou plynu a energetických zdrojov v krajine. „Mojou úlohou je povedať ľuďom, že veľmi trpíme pre nezavedenie sankcií proti Rusku. Nemám žiadne ilúzie: žili by sme oveľa lepšie, keby sme to urobili. Neurobili sme to, pretože sa správame ako nezávislá krajina,“ podotkol Aleksandar Vučić a dodal, že jeho slová nie sú oznámením o zavedení reštriktívnych opatrení.
Srbské médiá v tejto súvislosti pripomenuli, že 27. marca Vučić označil požiadavky Západu, aby Srbsko podporilo sankcie proti Rusku, za nespravodlivé, pretože jeho krajina je suverénny štát, nie je člen EÚ a sama zažila agresiu NATO v roku 1999.
Belehrad zdôraznil, že dodávky tovaru zo Srbska do Ruska by mohli byť potenciálne pozastavené z dôvodu politickej situácie a sankčnej krízy. Srbský prezident Aleksandar Vučić poukázal na to, že racionálni politici v Európe vrátane Nemecka a Rakúska chápu, že si „strieľajú do nohy“, keď zakazujú dodávky ropy a plynu z Ruska.