Čína vymenovala šéfa svojho nového úradu národnej bezpečnosti v Hongkongu. Je ním Čeng Jen-siung, ktorý dosiaľ pôsobil ako generálny tajomník výboru komunistickej strany v juhočínskej provincii Kuang-tung a je známy ako nekompromisná postava pri riešení protestov pre spor o pôdu v obci Wu-kchan z roku 2011. Úrad spadá priamo pod Peking a jeho účelom je uplatňovať nedávno prijatý prísny bezpečnostný zákon v meste. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Peking v súvislosti s bezpečnosťou v Hongkongu menoval aj ďalších predstaviteľov. Doterajší šéf styčného úradu v Hongkongu Luo Chuej-ning sa stal poradcom správkyne Hongkongu pre nový bezpečnostný zákon a niekdajší hongkonský predstaviteľ Eric Čchan bude predsedať tamojšiemu výboru pre národnú bezpečnosť.
Zákon, ktorý Čína zaviedla v utorok v noci, zakazuje snahy o odtrhnutie sa, podvratnú činnosť a tiež zahraničné zasahovanie, no zároveň je jeho cieľom obmedzenie protestov a slobody prejavu. Čína ním reagovala na rastúce nepokoje v Hongkongu a silnejúce prodemokratické hnutie. Každá osoba, ktorá sa zúčastňuje na separatistických aktivitách, vrátane vykrikovania hesiel alebo nosenia transparentov a vlajok vyzývajúcich na samostatnosť mesta, porušuje zákon, bez ohľadu na to, či pri tom používa násilie alebo nie. Najhorším previnilcom, ako napríklad tým, ktorých označia za organizátorov, hrozí doživotné väzenie.
V stredu na základe zákona polícia zatkla počas protestov 10 ľudí, jedného z nich dokonca obvinili. Počas stretov tiež zadržali stovky ďalších osôb. V reakcii na prijatie zákona tiež niekoľko popredných prodemokratických aktivistov odstúpilo zo svojich funkcií a Nathan Law, ktorý patrí medzi najvýznamnejších aktivistov, dokonca z Hongkongu ušiel do zahraničia.
Hongkong prešiel na základe medzinárodných dohôd v roku 1997 spod britskej správy pod správu Číny. Do roku 2047 má podľa týchto zmlúv fungovať na princípe „jedna krajina, dva systémy“, čo by mu malo v tomto časovom rámci zaručovať slobodu v otázkach politického systému a spravovania spoločnosti. Čína však podľa hongkonského prodemokratického tábora túto dohodu porušuje a už teraz vnucuje Hongkongu svoje predstavy o jeho fungovaní.
Po tom, ako Peking v máji ohlásil nový zákon, spustila sa naň medzinárodná kritika a vypukli aj ďalšie demonštrácie. Čína však tvrdí, že zákon potrebuje, aby zabránila nepokojom a nestabilite a kritiku odmieta ako zasahovanie do svojich vnútorných záležitostí.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU