29. marec 2023
Ľavicovo-vlastenecký denník
Všetku moc ľudu
No Result
Zobraziť všetko
  • Domáce
  • Svet
  • Ekonomika
  • Šport
  • Komentáre
  • Prevzaté
  • Socializmus vs Kapitalizmus
  • Príroda
    • Články o prírode
    • Obrázky z lesov, polí a lúk
  • Audio/Video
  • Kultúra
  • BUDUJTE S NAMI!
Slovenská iskra
Úvod Komentáre

Vyvracanie falošných mýtov: Prečo ZSSR napadol Poľsko v roku 1939? (3.)

Víťazstvo nad fašizmom

Eugen Paľcev napísal/a Eugen Paľcev
4. mája 2021
v Komentáre, Vlastenectvo a minulosť
5
(Foto: Canva)

(Foto: Canva)

1
zdielaní
Zdielať na FacebookZdielať na Twitter

Blíži sa jeden z najvýznamnejších sviatkov v roku, keď v drvivej väčšine krajín na svete 8. – 9. mája oslavujú Deň víťazstva nad fašizmom. V našom krátkom seriáli vyvraciame tie najlživejšie mýty v súvislosti s druhou svetovou vojnou. Dnes sa budeme venovať téme, prečo ZSSR napadol Poľsko v roku 1939. Čo bolo cieľom, zámerom?

Obsadenie území bývalej západnej Ukrajiny a západného Bieloruska, ktoré vtedy boli v zostave Poľska, a uskutočnenie politických opatrení trvalo v období od 7. 9. 1939 – 12. 10. 1939. Ciele tohto konania vedenia ZSSR sú úplne jasné tak pre objektívnych, vzdelaných ľudí, ako aj pre rusofóbov, ktorí sú však schopní myslieť a analyzovať…

Podobné články

Zľava: Minister financií SR Igor Matovič,  dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) Bratislava Juraj Šteňo, dekanka Jesseniovej lekárskej fakulty (JLF UK) v Martine Andrea Čalkovská a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský počas brífingu ministra zdravotníctva SR a predstaviteľov lekárskych fakúlt na Ministerstve zdravotníctva SR (Foto: SITA/Branislav Bibel)

Šaty robia človeka

29. marca 2023
Žena prechádza okolo hromady nevyvezeného odpadu neďaleko Eiffelovej veže v Paríži v piatok 24. marca 2023. (Foto: SITA/AP Photo/Thomas Padilla)

Francúzske úrady urobili raziu v piatich bankách v rámci vyšetrovania rozsiahlych podozrení z daňových podvodov a prania špinavých peňazí

28. marca 2023

Kremeľ chcel oddialiť hranice fašistického Nemecka čo najďalej od svojich hraníc, od Moskvy, Petrohradu a pod. a zároveň chcel obsadiť isté územia, ktoré vtedy boli súčasťou Poľska. To je fakt. A prečo? To si povieme trochu neskôr. Moskva 10. mája 1939 ponúkla Varšave zmluvu o vzájomnej pomoci, aby sa vyvarovalo útoku fašistického Nemecka na Poľsko. Varšava, ktorá Nemecko považovala za spojenca, túto zmluvu odmietla a o 3,5 mesiaca bola napadnutá a obsadená fašistickou armádou…

Západní „spojenci“ Varšavu podporili iba „morálne“. Nemecko napadlo Poľsko 1. septembra 1939, o dva týždne bola Varšava na kolenách a v noci zo 16. na 17. septembra poľská vláda utiekla z krajiny. Západní „experti“ si však nikdy nevšimli fakt, že Červená armáda vstúpila do hry práve 17. septembra – až potom, keď Poľsko utrpelo zdrvujúcu porážku, vláda zbabelo zdúchla do zahraničia a o pár dní nemecká armáda obsadila celé Poľsko a ocitla sa pri vtedajších sovietskych hraniciach, teda blízko Minska a Kyjeva. Čoskoro obsadila pobaltské štáty a utáborila sa v blízkosti Leningradu (súčasného Petrohradu).

Za týchto podmienok Poľsko už neexistovalo a Červená armáda obsadila poľské územia, ktoré ešte nestihla dobyť nemecká armáda, a v roku 1940 aj územie pobaltských štátov. Kým v Poľsku armáda a polícia sa zúčastnili na niekoľkých slabých prestrelkách s červenoarmejcami, ale fakticky nekládli odpor, v prípade obsadenia územia pobaltských štátov sa ozbrojený odpor vôbec nekonal. Naopak, väčšina obyvateľstva príchod „Sovietov“ privítala: vtedy v pobaltských štátoch žilo ešte veľa Rusov, Ukrajincov a Bielorusov.


(Мир Войны/youtube.com)

Po strete Červenej armády s nemeckými vojskami a po prestrelke 19. septembra 1939 v okolí Ľvova sa uskutočnili nemecko-sovietske rokovania, v rámci ktorých sa stanovila nová hranica medzi ZSSR a „novým“ Nemeckom. Konanie Moskvy privítali západné mocnosti a Winston Churchill ho vo svojom príhovore 1. októbra dokonca označil za ochranu bezpečnosti ZSSR a východných štátov a vytvorenie protifašistického frontu. Straty na sovietskej strane sa rôznymi štatistikami odhadujú na 737, 1 173, 1 475 vojakov a na poľskej maximálne do 3,5-tisíca vojakov. Podľa údajov Poľskej vojenskej encyklopédie sa do sovietskeho zajatia dostalo 250-tisíc poľských vojakov, do slovenského 1 300, asi 80-tisíc poľských vojakov utieklo do susedných krajín.

Obsadenie západných území pokračovalo o pol roka. Moskva obvinila Lotyšsko, Litvu a Estónsko z porušovania dohôd so ZSSR a 14. a 16. júna 1940 im predložila ultimáta. Vlády týchto krajín podmienky prijali, jednou z nich bol aj vstup Červenej armády na územie daných štátov. Vojská Červenej armády vstúpili na územie pobaltských štátov 15. – 17.  júna.

O mesiac sa vo všetkých troch krajinách (14. júla 1940) uskutočnili parlamentné voľby, na ktorých sa zúčastnila drvivá väčšina obyvateľstva – Estónsko 84,1 %, Litva 95,51 % a Lotyšsko 94,8 %. Podstatná časť voličov hlasovala za ľavicové strany – Zväz pracujúceho ľudu a Blok pracujúceho ľudu – v Estónsku 92,8 %, v Litve 99,19 % a v Lotyšsku 97,8 %. Aj za podmienok prítomnosti jednotiek Červenej armády na území týchto štátov „nahnať“ taký obrovský počet obyvateľstva do volieb a zorganizovať, aby takmer všetci volili strany, ktoré chceli spolupracovať s Moskvou, by bolo nemožné. To je fakt.

Západní historici a rusofóbovia či chcú alebo nie, bola to vôľa ľudu troch štátov, ktorý privítal ich vstup do Sovietskeho zväzu. Nové parlamenty 21. – 22. júla vyhlásili vytvorenie Estónskej SSR, Lotyšskej SSR a Litovskej SSR, prijali Deklaráciu o vstupe do ZSSR a 3. – 6. augusta 1940 boli prijaté do zostavy Sovietskeho zväzu. Žiadna okupácia a anexia. To je fakt.

Resumé a hlavné závery. Sovietsky zväz ozaj obsadil časť poľského územia a pobaltských štátov v roku 1939 a 1940, a tým takmer na dva roky oddialil fašistickú okupáciu týchto území a ochránil vlastné hranice. No čo nikdy nespomínajú západní a európski politici, „experti“, historici, rusofóbovia a oficiálne médiá: Sovietsky zväz si tak iba vrátil tie územia, ktoré mu boli protiprávne odobraté po ruskej revolúcii 1917, po prvej svetovej vojne a invázii celého „západného humánneho spoločenstva“, keď 14 štátov na čele s Veľkou Britániou, USA, Francúzskom a Japonskom napadlo Rusko a okupovalo značnú časť jeho územia.

1914

1917 – 1922

1941

Poľsko využilo výrazné oslabenie Ruska v rokoch 1918 – 1920, jeho boj proti drvivej presile okupantov z celého sveta, občiansku vojnu po celej krajine, keď v najhoršom období v rukách vlády boľševikov zostali iba teritóriá okolo Moskvy a Petrohradu, a zločinecky, protiprávne okupovalo mnohé jeho východné územia. Sovietsky zväz v rokoch 1939 – 1940 si iba vrátil odtrhnuté územia – no však nie celkom. Postačí porovnať dve – tri mapy: hranice ruského impéria v roku 1914, pred začiatkom prvej svetovej vojny a hranice ZSSR v rokoch 1940 – 1941. Budú takmer identické, dokonca ZSSR nedokázal sebe vrátiť všetky územia, ktoré mu zákonne patrili do roku 1914 a zostali Poľsku (v roku 1939 teda Nemecku).

Toto je nepopierateľný fakt a hocikto si môže porovnať historické mapy. Po ruskej revolúcii v roku 1917 a po prvej svetovej vojne okupanti a agresori (v rámci moderných pomenovaní) odtrhli od Ruska obrovský kus západných území. ZSSR v rokoch 1939 – 1940 si tie územia (nie však celkom) vrátil. A toto je celá „sovietska agresia a okupácia“, podľa tvrdení západných historikov a rusofóbov. Stačí porovnať dve mapy a netreba špekulovať a vymýšľať. Fakty sú fakty a tie sa nedajú poprieť. A transatlantické a rusofóbne mýty sa zakladajú iba na podvrhoch, výmysloch, prekrúcaní faktov a lživých tvrdeniach. My operujeme iba faktami.

 

Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU

Značky: OdporúčanéPoľskoVíťazstvo nad fašizmomZSSR
Predchádzajúci článok

OZ Pamäť histórie oslobodenia: Nikdy nesmieme zabudnúť

Ďalší článok

Parlament sa má dnes venovať poslaneckým návrhom

Ďalší článok

Parlament sa má dnes venovať poslaneckým návrhom

Komentáre 5

  1. Ivan Mikušinec says:
    pred 2 roky

    Toto všetko je čistá pravda,je to na Ruských tv.Je veĺká škoda,že sa neučilo keď sme boli deti,a pravdu sa musime dozvedať ako bóchodci.

    Odpovedať
  2. Jozef Takac says:
    pred 2 roky

    Záslužná práca ďakujem.

    Odpovedať
  3. Marián Juhas says:
    pred 2 roky

    Zmluvu Molotov Ribentrop z augusta 1939 ste vôbec nespomenuli. A co Katyn? Boľševici oslobodzovali a v rámci revolúcie svojich oponentov posielali na smrť.

    Odpovedať
  4. R R says:
    pred 2 roky

    @Marián Juhas Zmluva M-R odložila vojnu na východe. Stalin šikovnou diplomaciou docielil, že aj britské impérium si užilo svoju vlastnú vojnu. Britskému impériu to rozbilo plán. Hitler obsadil fašistické Poľsko za 2 týždne. Keď fašistické Poľsko prestalo existovať, Európa deklaratívne vyhlásila vojnu, a to bolo všetko. Posmelený Hitler si nevzal pôžičky z Londýna ako ho nútili, ale začal obsadzovať Európu silou. Británia sa politicky aj ekonomicky zruinovala svojimi vlastnými intrigami, to bol trest za Mníchovskú zradu. Peniaze investované Londýnom do Hitlera sa nevrátili a naopak Británia sa desivo zadĺžila v USA. To napriek tomu, že donútila ČSR platiť zlatom aj za oblečenie čs. pilotov, ktorí bojovali za Britániu. Za každý náklad bômb ktorý zhodili čs. piloti, si oddelil Londýn časť zlata zo zlatého pokladu ČSR.

    Odpovedať
  5. Igor says:
    pred 4 mesiace

    To čo tu píšete? zavádzate a klamete.cize ZSSR pomohol Polsku tak, ze bojoval na jeho území. No pekne prekrúcate, ako aj teraz s vojnou na Ukrajine. Hanbite sa.

    Odpovedať

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sledujte nás

  • 2.4k fanúšikovs
  • 1.4k Subscribers

Kategórie

  • Články o prírode
  • Domáce
  • Ekonomika
  • Komentáre
  • Kultúra
  • Nezaradené
  • Prevzaté
  • Pripnuté
  • Príroda
  • Socializmus vs Kapitalizmus
  • Šport
  • Svet
  • Vlastenectvo a minulosť
  • Vlastenectvo a prítomnosť
  • Vlastenectvo a revolučná poézia
  • Voľný čas

Najčítanejšie za 30 dní

  • Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer (Foto: SITA/Diana Černáková)

    Správa, ktorá má potenciál otriasť Slovenskom! Už je jasnejšie, prečo Káčer nedávno vykrikoval, že ministerský plat nepotrebuje

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Drvivá väčšina Rakúšanov odmietla vstup krajiny do NATO, preferuje neutralitu

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Nejsť k voľbám, ak nemám koho voliť, je vždy lepšie, ako ísť a voliť menšie zlo

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Kam nám zmizla robotnícka trieda?

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Na slovíčko s… Ľubicou Blaškovou

    0 shares
    Share 0 Tweet 0

Sledujte nás na

Najnovšie články

  • Šaty robia človeka
  • Ukrajinský generálny štáb plánuje na jar protiofenzívu v niekoľkých oblastiach
  • Nespokojní poľnohospodári protestujú proti poklesu cien obilia v dôsledku ukrajinského importu

Kategórie

  • Články o prírode
  • Domáce
  • Ekonomika
  • Komentáre
  • Kultúra
  • Nezaradené
  • Prevzaté
  • Pripnuté
  • Príroda
  • Socializmus vs Kapitalizmus
  • Šport
  • Svet
  • Vlastenectvo a minulosť
  • Vlastenectvo a prítomnosť
  • Vlastenectvo a revolučná poézia
  • Voľný čas
  • Autorské práva
  • Vyhlásenie
  • Zásady ochrany osobných údajov
  • Kontakt

© 2020 ISKRA

No Result
Zobraziť všetko
  • Domáce
  • Svet
  • Ekonomika
  • Šport
  • Komentáre
  • Prevzaté
  • Socializmus vs Kapitalizmus
  • Príroda
    • Články o prírode
    • Obrázky z lesov, polí a lúk
  • Audio/Video
  • Kultúra
  • BUDUJTE S NAMI!

© 2020 ISKRA

Prihláste sa naspäť do svojho účtu

Zabudli ste heslo?

Vyplňte formulár a zaregistrujte sa

Všetky polia sú povinné. Prihlásiť sa

Restovanie hesla

Prosím vložte vaše použ. meno alebo emailovú adresu pre resetovanie hesla

Prihlásiť sa

Používame cookies, aby sme vám poskytli čo najlepší zážitok z našej webovej stránky.
Ďalšie informácie o tom, ktoré súbory cookie používame, alebo ich môžete vypnúť, nájdete v nastaveniach.

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.

Strictly Necessary Cookies

Strictly Necessary Cookie should be enabled at all times so that we can save your preferences for cookie settings.

If you disable this cookie, we will not be able to save your preferences. This means that every time you visit this website you will need to enable or disable cookies again.

3rd Party Cookies

This website uses Google Analytics to collect anonymous information such as the number of visitors to the site, and the most popular pages.

Keeping this cookie enabled helps us to improve our website.

Please enable Strictly Necessary Cookies first so that we can save your preferences!