A stalo sa. Napriek všetkým varovaniam, výstrahám a presviedčaniam tvrdohlavá „prababička americkej politiky“ Nancy Pelosiová navštívila Taiwan. Odhovárali ju demokrati aj republikáni, odrádzali ju nielen v Bielom dome, ale dokonca i v Pentagone, ale tvrdošijná starenka sa vykašľala na všetkých. Oponentom, ktorí ju varovali pred nebezpečným zhoršením aj bez toho mimoriadne napätej situácie vo svete, ukázala vyschnutý prostredník a zavítala do Tchaj-peja aj so 48-člennou delegáciou.
Obsadila celé poschodie so 48 izbami v hoteli Grand Hyatt. Z dôvodu jej návštevy sa museli zabezpečiť mimoriadne opatrenia zo strany amerických, čínskych a taiwanských úradov a armád. Čínske ministerstvo zahraničia varovalo pred vážnymi politickými dôsledkami návštevy Pelosiovej na Taiwane a zopakovalo, že Peking podnikne rázne kroky a príjme dôsledné protiopatrenia. Čínska armáda sa nebude nečinne prizerať so založenými rukami.
Reakcia svetových politikov, vlád a úradov vo viacerých krajinách bola v drvivej väčšine negatívna: všetci si jasne uvedomovali, že „prababička“ môže spôsobiť ďalší vojnový požiar na svete, ktorý dokonca môže vyústiť do jadrovej vojny. Ale „prababičke“, ktorá zjavne končí v politike, to bolo jedno. Mala svoje ambície a chcela ukázať, že Spojené štáty kašlú na všetkých a aj naďalej si mienia robiť, čo chcú. Našli sa, prirodzene, aj prázdne hlavy na najvyššej úrovni, ktoré podporili „výlet“ Pelosiovej. Napríklad nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Berbocková vyhlásila, že Nemecko poskytne Taiwanu podporu v prípade možného čínskeho útoku…
Reakcia Pekingu bola rýchla: čínske ministerstvo zahraničia si hneď predvolalo amerického veľvyslanca Nicholasa Burnsa a varovalo ho, že Washington „za všetko zaplatí“. Taiwanské úrady v noci na stredu informovali, že do identifikačnej zóny protivzdušnej obrany ostrova, čo je oblasť oveľa väčšia ako jeho vzdušný priestor, vstúpilo 21 čínskych vojenských lietadiel. Taiwanské ministerstvo obrany uviedlo, že je odhodlané chrániť ostrov pred akýmkoľvek útokom. V regióne sa plaví aj niekoľko amerických lodí vrátane lietadlovej lode USS Ronald Reagan. Situácia v regióne sa mimoriadne zhoršila, aj keď analytici sa domnievajú, že k vojne nedôjde, pretože by mala obrovské negatívne následky pre všetkých aktérov.
Napätie však bude narastať. Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen na schôdzke s Pelosiovou vyhlásila, že Taiwan Číne neustúpi a bude „naďalej brániť demokraciu“. Peking hrozí rôznymi reštrikciami a čínske ministerstvo obchodu oznámilo hospodárske sankcie – pozastaví vývoz prírodného piesku na Taiwan, ktorý je kľúčovou zložkou pri výrobe polovodičov – jedného z hlavných vývozných artiklov ostrova.
Čo chcela a čo dosiahla Pelosiová a aké následky bude mať jej výlet pre Čínu, Taiwan, samotné USA a pre celý svet? Bude mať iba negatívne následky. „Prababička“, tretia osoba v Spojených štátoch, ktorá je v rovnakom mentálnom stave ako prezident Biden, sa zachovala ako pubertiačka a tvrdohlavá žena. Snažila sa robiť kampaň pred voľbami, ktoré sa budú konať o pár mesiacov a ktoré pre ňu určite skončia pohromou a vyhodením z funkcie.
Celému svetu ukázala, že arogantná, agresívna a protiprávna politika USA pokračuje aj naďalej a Washington mieni aj naďalej robiť, čo chce a kašle na celý svet – na nepriateľov aj na svojich partnerov. Správala sa ako 15-ročné dievčatko, ktoré chce byť „v telke“: chcela všetkým ukázať, aká je silná, neoblomná a cieľavedomá. Výsledkom je pravý opak: celý svet sa presvedčil, že je arogantná, nebezpečná a už dávno by mala skončiť v politike.
A čo to znamená pre hlavných svetových hráčov a zvyšok sveta? Väčšinou tiež nič dobré. Ak v regióne vypukne ozbrojený konflikt, politická a hlavne hospodárska situácia na svete sa rapídne zhorší a potom v Európe nebude čím kúriť, na čom variť, ako sa sprchovať a pomaly nebude čo jesť. Najväčšia panika v tejto súvislosti vypukla v Kyjeve, kde si jasne uvedomujú, že v prípade vojny v Ázii západní partneri tam nasmerujú toky zbraní a finančných prostriedkov a na Ukrajinu takmer zabudnú. Bez pomoci západných zbraní a financií nevydrží ani pár dní, pretože domáce zásoby sú vyčerpané.
Na druhej strane, vzťahy Čína a USA sa ešte viac zhoršia, ale priateľstvo a spolupráca Pekingu a Moskvy sa zocelí. To znamená, že si budú navzájom pomáhať financiami, zbraňami, technológiami a iným spôsobom. Tým vzniknú obrovské problémy pre USA, Ukrajinu a drvivú väčšinu členských štátov Európskej únie. Choré ambície jednej „prababičky“ mohli vyvolať gigantické problémy na celom svete a milióny obetí v prípade ozbrojeného konfliktu. Potrebuje to svet? Možno skôr potrebuje, aby starenka, ktorá si už pomaly neuvedomuje, čo robí a čo spôsobia jej činy, odišla do „zaslúžilého dôchodku“…
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU