Boje na Donbase pokračujú a ukrajinské média, okrem frontového spravodajstva, sa venujú aj iným témam. Domáci analytici a úradníci včera, napríklad, živo diskutovali o tom, čo znamená, že Biely dom odmietol vysvetliť, či sa prijmú nejaké opatrenia proti Ukrajine, ak sa potvrdí jej účasť na diverziách a na „Severných prúdoch.“. „Túto otázku položili novinári na brífingu zástupcovi Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Johnovi Kirbymu, ale odmietol na ňu odpovedať. Podľa Kirbyho, nechce predbiehať výsledky vyšetrovania výbuchov potrubí a nechystá sa špekulovať o tom, aké budú výsledky. „Zameriavame sa na to, aby Ukrajina dostala to, čo potrebuje. A teraz hovoríme o kritických potrebách,“ citovali Kirbyho ukrajinské média.
Už ráno informovali, že čínsky prezident Si Ťin-pching pricestoval do Spojených štátov prvýkrát po šiestich rokoch. „Agentúra Reuters uvádza, že sa má v stredu ráno stretnúť s americkým prezidentom Joeom Bidenom v San Franciscu a potom sa zúčastniť každoročného samitu Ázijsko-Tichomorského fóra hospodárskej spolupráce (APEC). Toto stretnutie bude prvým osobným stretnutím vedúcich predstaviteľov Číny a Spojených štátov. Bidenova administratíva to označila za príležitosť znížiť trenie v tom, čo mnohí považujú za najnebezpečnejšiu rivalitu na svete,“ podčiarkli ukrajinskí politológovia.
Vojenskí analytici upozornili na to, že ruská armáda postúpila na železničnú trať na severe Avdejevky, ktorej zajatie môže skomplikovať zásobovanie ukrajinskej skupiny a civilistov v meste. „Nemecký Bild prízvukuje, že Ruskej federácii sa tiež postupne darí dobíjať Stepovo (Petrovskoje) západne od železničnej trate. Uvádza sa, že Rusi trpia obrovskými stratami, ale stále postupujú. Bild porovnáva túto ofenzívu s bitkou o Bachmut, kde Ruská federácia stratila až 20 tisíc ľudí, ale predsa dobyla úplne zničené mesto. V okolí Avdejevky Bild odhaduje straty Ruskej federácie na 3 tisíc ľudí. Rusi postupujú cez mínové polia a pod neustálou paľbou,“ podčiarkli ukrajinskí vojenskí analytici.
Poukázali aj na to, že ruská armáda dostáva každý mesiac v priemere trikrát viac tankov, bojových vozidiel pechoty, samohybného delostrelectva a inej vojenskej techniky, ako ukrajinská armáda. „Takúto infografiku, založenú na otvorených údajoch, zverejňuje novinár Vladimír Dacenko. Podľa týchto údajov, armády za posledných 10 mesiacov vojny dostali: ukrajinská – 28 tankov mesačne, zatiaľ čo Ruská federácia – 100, ukrajinská 35 BMP/BTR, ruská – 100, samohybné delostrelectvo: ukrajinská – 7, ruská – 50, konvenčné delostrelectvo: ruská – 13, ruská vyše 200,“ vymenovali vojenskí analytici.
„Reaktívne systémy salvovej paľby Ukrajina prestala dostávať vôbec, zatiaľ čo Ruská federácia dostáva viac ako 23 systémov mesačne. Ukrajina dostane desiatky rakiet, Ruská federácia ich vyrobí viac ako 2 tisíc. V dodávke granátov je prevaha vyše dvojnásobná. „Vo všeobecnosti vidíme, že úsilie Západu dodávať ťažké zbrane v prvom roku bolo oveľa väčšie a dosiahlo vrchol v januári až februári 2023. Ďalšie dodávky zbraní na Ukrajinu čelili dvom hlavným problémom: nedostatku jasnej stratégie na podporu Ukrajiny po začiatku protiofenzívy; blokovanie financovania v dôsledku politických procesov v krajinách,“ píše Dacenko. Hlavnou výhodou Ruskej federácie zostáva letecká prevaha, Ukrajina má výhodu v diaľkovom delostrelectve,“ citovali Dacenka ukrajinskí analytici.
Ukrajinské média prízvukovali, že na poľsko-ukrajinskej hranici vznikli konflikty medzi ukrajinskými a poľskými dopravcami, ktorí zaviedli blokádu. „Na webe sa objavilo video takéhoto konfliktu. Ukrajinec požaduje, aby ho pustili domov, Poliaci doňho zapárajú, že údajne hovorí po rusky a prečo nebojuje na fronte. Aj keď muž hovorí ukrajinsky. Ukrajinec sa ich pýta, či ich činnosť sponzorovala Ruská federácia. Ako sme uviedli, kvôli tejto blokáde sa ceny za dodávku tovaru z Poľska na Ukrajinu strojnásobili,“ podčiarkli ukrajinskí hospodárski analytici.
Poukázali aj na to, že Európska komisia revidovala svoju prognózu dynamiky ruského HDP do konca roku 2023. „Ak sa predtým očakávalo, že klesne o 0,9%, teraz sa predpokladá rast o 2%. Uvádza sa to v jesennej hospodárskej prognóze Európskej komisie. V rokoch 2024 a 2025 sa každoročne predpokladá rast o 1,6%. „Rusku sa podarilo presmerovať väčšinu svojho vývozu, najmä komodít, do Číny, Indie a ďalších krajín. Dobrovoľné zníženie produkcie ropy a ťažkosti pri nahradení stratených európskych trhov s plynom však obmedzia oživenie vývozu v druhej polovici roka. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že reálny HDP krajiny vzrastie o 2% v roku 2023,“ uvádza sa v dokumente. Predpokladá sa tiež pokles inflácie. Wall Street Journal napísal, že príjmy do rozpočtu Ruskej federácie z predaja plynu a ropy v októbri sa v porovnaní so septembrom zdvojnásobili. Cenový strop, stanovený krajinami G7, sa v skutočnosti nedodržiava,“ podčiarkli ukrajinskí hospodárski analytici.
A všimli si aj to, že slovenskí dopravcovia hrozia, že sa pripoja k poľskej blokáde ukrajinských nákladných vozidiel. „Vodiči zo Slovenska podporili svojich poľských kolegov po tom, čo bol v noci 12. novembra obmedzený pohyb nákladnej dopravy na východnej hranici Slovenska z dôvodu nárastu nákladnej dopravy. Pred niekoľkými kontrolnými bodmi sa tam vytvorili dopravné zápchy. Ukrajinci stoja v kolónach niekoľko dní. Únia cestných dopravcov Slovenska (UNAS) požaduje od Európskej komisie vrátenie povolenia na komerčnú dopravu v rámci EÚ,“ vysvetlili hospodárski analytici.
„Ak to Európska komisia pre dopravu neurobí, potom je UNAS pripravená okamžite podporiť poľských dopravcov na hraniciach a zablokovať hraničný priechod pre ukrajinských dopravcov zo slovenskej strany,“ uviedol zástupca UNAS. Podľa výpočtov Slovákov, sa za posledný rok a pol vojny zvýšila doprava ukrajinských nákladných vozidiel asi o 600-800%, keď Brusel kvôli blokáde ukrajinských námorných prístavov zrušil povoľovaciu požiadavku pre Ukrajincov. Slováci tvrdia, že to vytvára podmienky pre početné porušenia: nelegálne prestupovanie, technickú nedbanlivosť vozidiel a podvody s tachografmi,“ zdôraznili ukrajinskí analytici.
Podvečer oznámili ďalšiu „peremogu“: Brusel schválil 12. balík protiruských sankcií. „Šéf európskej diplomacie Josep Borrell a Európska komisia predložili členským štátom EÚ návrh na dvanásty balík sankcií voči Rusku. Informuje o tom webová stránka Európskej služby pre vonkajšie vzťahy. Návrh stanovuje uloženie sankcií voči viac ako 120 fyzickým a právnickým osobám za ich úlohu pri podkopávaní suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny. Ide o predstaviteľov vojenského, obranného a IT sektora Ruskej federácie, ako aj o „ďalších dôležitých hospodárskych subjektoch,“ vysvetlili politológovia.
Dodali, že dokument, okrem toho, uvádza „potrebu potrestať osoby zapojené do volieb na dočasne okupovaných územiach Ukrajiny Ruskom, ktoré sú zodpovedné za nútenú „prevýchovu“ ukrajinských detí, ako aj tie, ktoré súvisia so šírením dezinformácií a propagandy Ruskej federácie. Okrem toho, Európska komisia navrhuje zaviesť nové zákazy dovozu a vývozu, ako aj opatrenia, zamerané na posilnenie stropu cien ropy a boj proti vyhýbaniu sa sankciám Európskej únie,“ poznamenali ukrajinskí analytici.
Prezentovali aj postoj Ruska, ktoré nesúhlasí so začlenením Ukrajiny do NATO a to rýchlo a za „zvýhodnených podmienok“, a Moskva so vstupom Ukrajiny do NATO nesúhlasí za žiadnych podmienok. „Rusko považuje vstup Ukrajiny do NATO v akejkoľvek forme, vrátane čiastočnej, za neprijateľný. Uviedla to tlačová tajomníčka ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová. Vyjadrila sa k slovám bývalého generálneho tajomníka NATO Andersa Fogha Rasmussena, ktorý navrhol myšlienku „čiastočného členstva“ Ukrajiny v NATO. „Neustále vysvetľujeme náš postoj k vstupu Ukrajiny do NATO. Po častiach alebo bez akýchkoľvek častí, v akejkoľvek forme, je vstup Ukrajiny do Atlantickej aliancie pre Rusko neprijateľný,“ citovali Zacharovovú ukrajinské média.
Nuž, a príbeh o včerajšom dianí na Ukrajine by sme chceli zavŕšiť optimistickou správou o tom, že v hlavnom meste Kyjeve nezabúdajú ani na nás, hriešnych, a pán prezident Zelenský pred niekoľkými hodinami mal krátku telefonickú debatu s pani prezidentkou Čaputovou. Veľmi dobre si rozumejú, holúbkovia…
„Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský v stredu telefonoval so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. „Mal som telefonický rozhovor s prezidentkou Slovenska Zuzanou Čaputovou. Poďakoval som sa jej za vysoké hodnotenie nášho pokroku, pokiaľ ide o začatie prístupových rokovaní s EÚ. Vyzdvihol som tiež účasť zástupcu Slovenska na stretnutí poradcov o implementácii „Vzorca mieru,“ napísal Zelenský v telegramovom kanáli. Strany diskutovali aj o výzvach, ktorým bude čeliť Ukrajina v oblasti energetickej bezpečnosti túto zimu, a o pokračovaní ukrajinsko-slovenskej spolupráce na ekonomickej ceste,“ konštatovali ukrajinské média.
https://zemavek.sk/vzajomne-utoky-v-okoli-bachmutu-slucka-okolo-avdejevky-sa-stahuje/
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU