Postihuje 35-tisíc Slovákov ročne, je jednou z najčastejších príčin hospitalizácie a patrí medzi ochorenia s najdlhšou ošetrovacou lehotou v nemocnici. Zápal pľúc (pneumónia) je v mnohých prípadoch život ohrozujúci, predovšetkým u seniorov a chronicky chorých pacientov. Na následky sezónnych respiračných infekcií u nás zomrie viac ako 2 500 ľudí ročne. Najviac prípadov ochorenia sa vyskytuje v zimnom období, čo je spôsobené zníženou imunitou, zvýšeným výskytom chorôb dýchacej sústavy a rýchlym a ľahkým prenosom baktérií kvapôčkami.
Zápal pľúc je infekčný, nie je možné dostať ho iba z prechladnutia. Inkubačná lehota, teda čas od nákazy po vypuknutie prvých príznakov, trvá dva až tri dni. Liečba je komplikovaná a nie veľmi účinná, najmä v súvislosti s neustále sa zvyšujúcou rezistenciou baktérií na antibiotiká. „Rizikovým pacientom, medzi ktorými sú ľudia nad 65 rokov a chronicky chorí s ochoreniami dýchacej sústavy, pečene, obličiek, imunitného systému, s rakovinou, poruchami metabolického systému a srdcovocievnymi chorobami hrozia pre ich zhoršenú imunitnú schopnosť komplikácie. Tie môžu viesť k hospitalizáciám či úmrtiam. Ak sa však títo ľudia dajú očkovať, vytvorí sa dostatočná imunitná odpoveď na to, aby v prípade zápalu pľúc prekonali ochorenie s miernejším priebehom. Prevencia je jednoduchšia ako liečba,“ vysvetľuje pneumologička – ftizeologička MUDr. Katarína Dostálová.
Pneumokokové ochorenia sú spôsobené baktériou Streptococcus pneumoniae (pneumokok), ktorá je zodpovedná za viac ako polovicu všetkých úmrtí na zápal pľúc. Riziko vzniku pneumokokového ochorenia zvyšujú chronická bronchitída, chronická obštrukčná choroba pľúc, vysoký krvný tlak, kardiálna dekompenzácia a cukrovka. Seniorov najviac ohrozujú pneumokokové invazívne infekcie, ako sú sepsa (otrava krvi), zápal mozgových blán a zápal pľúc.
Medzi chrípkou a pneumokokovými infekciami je priama súvislosť. Riziko, že chrípka prepukne do zápalu pľúc, vyvolaného pneumokokmi, je približne stonásobné. Až 35 percent chrípkových ochorení prejde do bakteriálnej infekcie, ktorá môže mať za následok hospitalizáciu. „Riziko hospitalizácie na pneumokokovú pneumóniu stúpa priamo úmerne s vekom. U seniorov nad 80 rokov je zápal pľúc šesťkrát vyšší ako u ľudí do 64 rokov. Rizikovým prostredím sú najmä kolektívy. Seniorom v zariadeniach sociálnych služieb hrozí zvýšené nebezpečenstvo pneumokokových infekcií, preto sú podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR povinne očkovaní. Napriek tomu je úroveň zaočkovanosti populácie stále nízka,“ hovorí praktická lekárka pre dospelých MUDr. Soňa Ostrovská.
Očkovanie proti pneumokokovým infekciám je účinnou, dostupnou a plne hradenou formou prevencie pre ľudí nad 59 rokov. Chráni pred nebezpečným priebehom zápalu pľúc a nie je viazané na ročné obdobie. Počas chrípkovej očkovacej sezóny je možné podať vakcíny proti chrípke i proti pneumokokom zároveň, každú do iného ramena. Očkovať proti pneumokokom sa dá však kedykoľvek počas roka. Stopercentná zaočkovanosť cieľovej populácie dospelých Slovákov by zabránila 4 500 prípadom pneumokokového zápalu pľúc, z toho 600 úmrtiam ročne.
(lb)
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
ja mam 76 rokov a 40 rokov som nemal zvysenu teplotu ani kasel ani sopel…nie je to zaujimave?…