Svetové oficiálne médiá venujú veľkú pozornosť vyhláseniam politikov a zástupcov armád členských štátov NATO, ktorí odmietajú spoluprácu s niektorými krajinami ako Rusko, Bielorusko, Irán, Sýria, Severná Kórea a iné. Neochotu transatlantistov spolupracovať alebo udržiavať aspoň nejaké vzťahy a komunikovať s týmito krajinami, aby sa znížilo riziko vypuknutia ozbrojeného konfliktu medzi nimi a NATO, príliš nevysvetľujú.
Pritom ich absolútne nezaujíma pozícia vlád a vedúcich predstaviteľov armád daných štátov, z ktorých mnohí sa predtým snažili dosiahnuť isté kompromisy s členskými štátmi NATO, rýchlo však pochopili, že transatlantisti nepotrebujú mierové dohody, ale stále musia mať „nepriateľov,“ aby udržiavali v strachu vlastné obyvateľstvo (“stádo“ sa ľahšie riadi…) a umožňovali zbrojným spoločnostiam zarábať miliardy dolárov.
Preto aj na opačnej „strane barikád“ si myslia, že v súčasnosti, za prístupu terajšieho vedenia NATO a mnohých vlád členských štátov aliancie, rozsiahle rokovania a hlavne nejaké dohody so Severoatlantickou alianciou sa uzatvoriť nepodarí, pretože „partneri“ o to vôbec nemajú záujem. V podobnom duchu túto problematiku vidia v Bielorusku, kde sa dlhé roky snažili uzatvoriť aspoň nejaké kompromisné dohody s NATO, ale všetky pokusy stroskotali…
Zástupca veliteľa Vojensko-vzdušných síl a vojsk protivzdušnej obrany pre ideologickú prácu Bieloruska plukovník Anatolij Bulavko vyhlásil, že spolupráca Bieloruska s NATO je neúčelná. „Viete, existuje taký pojem o schopnosti rokovať a uzatvoriť dohodu a pragmatizme. Treba rokovať a dohodnúť sa s hlavami štátov. Ale ako je to s predstaviteľmi vlád v Európe? Týchto ľudí je ťažké označiť za hlavy štátov, pretože hlava štátu sa stará o svoj štát, o svojich ľudí. V Európe vidíme niečo iné. Takže títo takzvaní vodcovia európskych štátov sú ľudia, ktorí nie sú schopní uzatvárať dohody. Pretože nemôžu robiť žiadne samostatné rozhodnutia,“ zdôraznil Bulavko.
Podľa neho NATO považuje Bielorusko a Rusko za nepriateľa, preto neexistuje žiadna perspektíva spolupráce s alianciou. „Ak dnes hovoríme o nejakej spolupráci s NATO, pripomenieme, že nominálne sme neodstúpili od dohôd, ktoré boli uzatvorené. V skutočnosti však prakticky neexistuje žiadna účelnosť, vhodnosť ani vyhliadka na spoluprácu s touto alianciou. Pravdepodobne neexistuje žiadna perspektíva,“ podčiarkol bieloruský plukovník.
„Prečo? Pretože je to podmienené predovšetkým politikou, ktorá sa implementuje. Vtedy človek kategoricky, bezdôvodne vidí vo vás nepriateľa – zdôrazňujem, nie virtuálneho, také dobré slovo existovalo, ale konkrétneho nepriateľa. Bieloruská republika, Ruská federácia je pre nich potenciálny nepriateľ. Počas cvičení praktizujeme vojnu s týmito štátmi. Ešte raz zdôrazňujem, nazývame veci ich skutočnými menami,“ zdôraznil zástupca veliteľa Vojensko-vzdušných síl a vojsk protivzdušnej obrany pre ideologickú prácu Bieloruska plukovník Anatolij Bulavko.
Zároveň podotkol, že príslušníci jednotiek NATO, s ktorými bieloruská armáda naďalej komunikuje, sa za svoje velenie hanbia. „Mám dojem, že oni sami sa za svoje velenie hanbia. Pretože keď sa vyskytnú určité provokatívne činy, pýtame sa, čo to je. „No, tak sa to stalo, to nič, bolo to náhodou, niečo sa stalo pre niektoré technické poruchy,“ vysvetľujú. To znamená, že sa v skutočnosti ospravedlňujú, hľadajú výhovorky,“ zdôraznil v závere rozhovoru zástupca bieloruského ministerstva obrany.
Bieloruské médiá v tejto súvislosti pripomenuli, že Minsk opakovane poukazoval na nahromadenie síl NATO na svojich hraniciach. Bieloruské úrady sa domnievajú, že takéto kroky aliancie majú náznak prípravy na priamu vojenskú agresiu.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU
ja vidim iba jeden dovod preco neuzatvarat s NATO ziadne zmluvy a tym je, ze NATO je jedna banda falosnych statov, ktorym verit sa rovna sebevrazde…a toto velmi dobre vedia v Rusku aj Bielorusku…