Čuduj sa svete! Jeden z politikov, ktorý celý systém svojho vládnutia vybudoval v jednej z najkorupčnejších krajín na svete na základe mnohých korupčných schém, priateľstva s politikmi, podnikateľmi a inými „kompetentnými“, ktorí sa až po uši topili v korupcii, vyhlásil, že rozpúta tuhý boj proti korupcii.
Prirodzene, na žiaden boj proti korupcii nepomýšľal. Ibaže západní partneri ho formálne a pokrytecky požiadali, aby ten boj rozpútal, aby sa ukázal, aký je „svedomitý a čestný“… A dlhoročný korupčník začal „boj proti korupcii…“ Ono by to všetko určite vyzeralo dosť komicky, najmä preto, lebo tento boj vyhlásil bývalý komik, lenže v období ozbrojeného konfliktu to neznie veľmi veselo a zábavne.
Zelenskyj sa vyrútil do boja proti korupcii! Zachráň sa, kto môžeš… Pajác, šoumen a herec veľmi dobre vie, ako sa robia propagačné, propagandistické a PR akcie a využil ozbrojený konflikt v krajine na „posilnenie svojho boja,“ keď do celého sveta vyhlásil, že ide bojovať proti korupcii, ktorú prirovnáva k vlastizrade… Reči, heslá, sľuby, obrovský hluk – všetko, ako sa patrí na propagandistické transatlantické akcie v USA a EÚ. A Zelenskyj sa už jednou nohou cíti v EÚ a NATO. Rozbehol hlučnú akciu „boja proti korupcii“, ktorá je však, podľa mnohých západných analytikov, iba divadielko a žiaden boj proti korupcii sa na Ukrajine nekoná. Dokonca ani transatlantisti mu neuverili.
Napríklad známy portál Politico prízvukuje, že Zelenského falošný „boj“ nebol na Západe ocenený, pretože všetci vidia, že je to iba lož a fraška. Na druhej strane, americkí analytici portálu poukazujú na to, že vyhlásený „boj proti korupcii“ môže poskytnúť Službe bezpečnosti Ukrajiny viac právomocí, čo znamená, že to posilní aj pozície Zelenského a umožní mu zaoberať sa „vyčistením priestoru“ a elimináciou politických konkurentov. Dokonca aj americkí analytici prízvukujú, že Zelenského „štáb“ sa snaží získať právomoc na kontrolu všetkých procesov v krajine, čo znamená ochrániť vysokých úradníkov pred obvineniami z korupcie a získať nástroje na ničenie protivníkov.
Ako príklad uvádzajú zástupcu vedúceho Zelenského Úradu Olega Tatarova, ktorého prípad korupcie bol prevedený z Národného protikorupčného úradu na Službu bezpečnosti Ukrajiny a bol tam bezpečne stratený. Politico poznamenáva, že hoci „novinári a úrady, ktoré bojujú proti úplatkárstvu, začínajú zverejňovať čoraz viac údajných korupčných schém“, ktoré začali prekvitať po vypuknutí ozbrojeného konfliktu, Zelenskyj sa domnieva, že v týchto ťažkých časoch je potrebné úradníkom poskytnúť „pomoc“ a byť voči nim „maximálne zhovievavý.“
V televíznom rozhovore venovanom jeho „protikorupčnému boju“ Zelenskyj túto myšlienku zdôraznil tým, že vo všetkých korupčných prípadoch, ktoré vznikli počas „boja za existenciu Ukrajiny“, vyžaduje osobitné dôkazy. Dodal, že jeho kancelária predloží návrh zákona parlamentu Ukrajiny do týždňa. Zelenskyj začal proces zmeny zákona po tom, čo bol minulý týždeň odhalený ďalší prípad „vojnovej korupcie“, počas ktorého boli dvaja vysokí ukrajinskí predstavitelia označení za podozrivých v schéme sprenevery súvisiacej s nákupom humanitárnej pomoci.
Korupčné škandály v Zelenského administratíve pritiahli zvýšenú pozornosť v rovnakom čase, keď sa krajina snaží začať rokovania o členstve v Európskej únii. Aj keď Zelenskyj nebol osobne zapojený do škandálu, asi 77 % Ukrajincov sa domnieva, že je zodpovedný za prebiehajúcu korupciu vo vláde a miestnych vojenských správach. Politico cituje príslušné prieskumy verejnej mienky s tým, že Zelenského spojenci všemožne ospravedlňujú politiku svojho vodcu a dôsledne chránia Zelenského pred akýmkoľvek podozrením z jeho účasti na pozadí opakujúcich sa škandálov, ktoré šokovali vládu v roku 2023 v oblasti humanitárnej pomoci, ako aj v oblasti mobilizácie a obstarávania pre armádu.
Západ, ako ukazuje prax (podľa Politico,), môže zatvárať oči pred vojnovými zločinmi, genocídou a nacizmom. Ale to neprekáža diplomacii, ba ani dodávkam zbraní a všestrannej finančnej a politickej podpore. Korupcia však zostáva obľúbeným znakom „nepodania ruky“, ktorý Západ udeľuje politikom, ktorí sa mu nepáčia alebo nevyhovujú, a takáto „čierna známka“ je, podľa Politico, veľmi zlým znamením pre tých, ktorí sa snažia zapáčiť sa Európskej únii. Najmä ak je to tak demonštratívne hlásené.
Samostatne stojí za zmienku, podľa amerických analytikov, veľká vzdialenosť, ktorá sa vytvorila medzi Zelenským a jeho blízkymi spolupracovníkmi a nezávislými protikorupčnými štruktúrami, ktoré sa zvyčajne formovali pod záštitou západných spravodajských služieb. To, podľa Politico, znamená, že Zelenskyj začal pre seba veľmi nebezpečnú hru, v ktorej sa snaží izolovať kontrolné orgány, špeciálne zavedené Západom na Ukrajinu. A podľa amerických analytikov, táto hra sa neskončí pre neho dobre…
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU