Európska únia sa pomaly, ale isto premieňa na blázinec. Nech o jej význame, cieľoch, úspechoch a problémoch diskutujú „experti a odborníci“, ak nemajú inú prácu. Jedna vec je, aké predstavy mali autori projektu vzniku EÚ, druhá vec je, ako sa tá Európska únia vyvíjala v priebehu desaťročí a ako sa jej darilo a tretia vec je, v akom stave je Únia v súčasnosti.
O štvrtej veci – blízkej a dupľom vzdialenej budúcnosti Európskej únii – sa v súčasnosti neodvažujú meditovať ani tí najpovolanejší: budúcnosť EÚ je vo hviezdach, presnejšie, v totálnej hmle… Príčin je veľa, ale hlavné sú dve: nátlak svetového „žandára“ – Spojených štátov a vlastná hlúposť, nekompetentnosť a prakticky nulový patriotizmus európskych politikov, všetkých druhov „expertov“ a oficiálneho prúdu.
S „partnermi“ EÚ (v politike nik nemá priateľov) je to jasné. Spojené štáty už minimálne storočie žijú tým, že čím je iným horšie, tým je Amerike lepšie – a stále sa snažia štvať Európu proti najsilnejším oponentom – proti Rusku, Číne, Iránu a iným. Úplne priehľadná politika: kde sa dvaja bijú, tam víťazí tretí. Rozdeľuj a panuj – na to upozorňovali ešte múdri predkovia. Ostatní „partneri“ (Kanada, Austrália, Turecko a iné štáty) síce občas niečo šteknú na adresu nepriateľov Spojených štátov (a to sú prakticky všetci na svete) a znova sa ponoria do vlastných starostí a problémov, ktorých tiež majú neúrekom.
Lenže najhoršie je to, že tupí európski politici už dávno naleteli washingtonským „stratégom“. Američania najprv ovládli Európu silou zbraní a všade napchali svoje vojenské základne, celkom jasne a bez servítky naznačili: nedajboh, ak niekto neuposlúchne rozkazy Bieleho domu. V ostatných rokoch, keď Spojené štáty nevedia, kam z konopí s vlastnými problémami, Biely dom čiastočne zmenil svoju politiku a rétoriku a snaží sa poštvať proti sebe silné štáty, aby aj naďalej vládol svetu, kde mu budú slúžiť priemerné a slabé krajiny.
Európski politici sa hrajú na barany a ovce a poslušne šliapu tam, kde ich ženie zaoceánsky pastier – na bitúnok. Metódy používa síce primitívne, ale účinné: vyprovokoval sankčnú vojnu proti Rusku, čím zničil celé európske hospodárstvo, žiada podporovať Ukrajinu vo vojne do posledného Ukrajinca, čím definitívne likviduje finančné, ekonomické a ľudské zdroje Európy, trvá na hádkach s Ruskom donekonečna – kým Európska únia definitívne nepraskne.
Niektorým v Európskej únii sa však začínajú otvárať oči, iní ich dokonca ani nezatvárali. Napríklad, taká Budapešť. Napriek všetkým hrozbám, vyhrážkam a nátlaku nezastavuje spoluprácu s ruskými podnikmi a snaží sa zachrániť vlastné hospodárstvo a neožobráčiť obyvateľstvo. Vyvoláva síce zúrivý hnev zaoceánskych „jastrabov“ a európskych tupcov, ale pokračuje vo svojej politike a nemieni sa pripojiť k európskej psychiatrii.
Veď taká ruská štátna spoločnosť Rosatom stavia jadrové zariadenia a elektrárne po celom svete, aj keď vo väčšine prípadov sa ukazuje, že na vlastné náklady. Formálne sa to nazýva požičiavanie, ale v skutočnosti sa na základe neustálych zmien v splátkových kalendároch zmluvných strán štátnej korporácie pôžičky menia na dary a bezdôvodné investície.
Ďalší klient spoločnosti Rosatom – Maďarsko, ktoré stavia jadrovú elektráreň Paks-2 (s pomocou Ruskej federácie), dostal ďalšie odpustky. Uvedenie do prevádzky tejto jadrovej elektrárne je oneskorené pre problémy na strane Budapešti. To jej však nezabránilo požadovať ústupky a opätovne rokovať o podmienkach súčasnej dohody. A Budapešť ďalšie ústupky získala.
Maďarsko odloží výplatu úrokov Ruskej federácii, ktoré dlhuje v rámci dohody o financovaní jadrovej elektrárne Paks-2, ktorú budujú špecialisti z Ruska, a finančné operácie uskutoční v eurách. To je výslovne uvedené vo vyhláške maďarskej vlády uverejnenej v utorok. Projekt sa začne realizovať až na začiatku budúceho desaťročia, oveľa neskôr, ako sa plánovalo, pre značné oneskorenia spojené s odporom Európskej únie voči spolupráci jej členov s Ruskou federáciou a sťažnosti maďarských regulačných orgánov na kroky spoločnosti Rosatom, ktorá tento nástroj buduje.
O niečo skôr Rusko zverejnilo nové zmeny a doplnenia zmluvy o financovaní, ktorú minulý mesiac dohodlo s Maďarskom. Podľa týchto zmien sú po vzájomnom súhlase strán povolené odložené platby a stanovuje sa vyplácanie úverov v eurách. Maďarsko bude mať od 10. augusta 36 dní na uskutočnenie platieb. Okrem toho sa začiatok výstavby v plnom rozsahu tiež odložil takmer o rok po tom, čo maďarský Úrad pre jadrovú energiu predĺžil licenciu do 11. októbra 2024, čím nahradil pôvodný termín dokončenia prípravnej časti projektu z októbra tohto roku.
Je zrejmé, že Maďarsko dostalo iba odklad, ktorý je pre Ruskú federáciu v zásade výhodnejší, ako úplná carte blanche na zastavenie akýchkoľvek platieb Turecku za výstavbu jadrovej elektrárne „Akkuyu“, ktorú tiež stavia Rosatom. V prípade Ankary boli platby na investičnej linke odložené na neurčito. Maďarsko hľadá iné cesty: snaží sa získať výhody pre seba, ale zároveň nemieni poškodzovať ani partnera, čo je normálny komerčný prístup – a žiadna politika. Budapešť sa nechce zúčastniť na vlastnom pohrebe, preto koná inak ako drvivá väčšina členských štátov Európskej únie. Koná inak, ale to neznamená, že koná nesprávne. Nad tým by sa mali zamyslieť aj v ostatných európskych metropolách.
Budujte s nami!
Podporte Iskru dobrovoľnou systematickou alebo jednorazovou finančnou
pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží. Podporte nás TU